IV. část – Defragmentace

V minulém díle jsme se věnovali hardwaru počítače a minimální konfiguraci systému, dnes se zaměříme ale hlavně na pevný disk, naším cílem bude, aby se data z disku načítala co nejrychleji.

Minule jsem zmínil, že rychlost systému velmi zrychlí koupě SSD disku, proto pokud toto nemáte v plánu, pokusím se nyní Vám dát pár rad, jak zrychlit Váš systém i se stávajícím diskem, nicméně klasický disk nikdy, ani v ideálním prostředí nedosáhne rychlosti, jakou nabízí SSD disk, tedy pokud Váš kamarád má SSD disk ale jinak o něco horší sestavu než vy, Váš systém i tak nebude rychlejší, rychleji se nenačte, rychleji nepoběží, jediné v čem budete proti němu mít výhodu je, že klasické disky zatím disponují vyšší kapacitou než disky SSD.

[error]Pokud máte v PC SSD disk, rozhodně tento disk nedefragmentujte! Na disku SSD není co defragmentovat, protože čtení z něj probíhá obdobně, jako je tomu u flash disků, tedy zde nedochází k žádnému mechanickému posunu hlavy.[/error]

Zde je pár rad, jak Váš pomalý systém s pomalým diskem o trochu urychlit.

 1. Odinstalace nepotřebných programů
  • Pokud systém používáte delší dobu, je jasné, že jej máte zaplněný nejrůznějšími aplikacemi, většinu z nich použijete zřídka, proto je velmi užitečné programy, které nepoužíváte prostě odinstalovat, zde platí pravidlo, že odinstalovávám jen to co znám, pokud si nejste jisti, zda to co odinstalováváte je opravdu něco co nepotřebujete, nechte to raději být, mohlo by totiž jít o nějaký důležitý driver nebo část programu.
  • Další, co je velmi důležité, pokud instalujete nový program, aby nebyl rozházen na nejrůznějších místech na disku, programy by měly být ve složce „Program Files“, některé programy sice nelze nainstalovat jinam než na root disku, ale těch je minimum
 2. Defragmentace disku
  • Velmi důležitá operace, kterou systém přímo sám nabízí.
  • Defragmentace disku slouží k urovnání souborů do bloku za sebou, soubory se tak z disku rychleji načítají, ne každý soubor musí být nutně rozdělen a ne vždycky Vám to rapidně zvedne výkon systému, ale pokud počítač používáte pár let a pořád instalujete, odinstalováváte, kopírujete nejrůznější dokumenty a pořád se na disku něco děje, vezte, že právě ve fragmentových souborech může být zakopaný problém s rychlostí Vašeho systému
 3. Odstranění zbytečných zástupců
  • Pokud máte plochu plnou zbytečných zástupců, Váš systém se bude o hodně déle načítat, určitě je všechny nepotřebujete a když už náhodou jo, v programech ve startu je problém najít není.
  • Na ploše by tedy měly být akorát ti zástupci, které minimálně jednou za týden použijeme, ostatní tam jsou dá se říci zbytečně.
 4. Úklid disku
  • Systém Windows disponuje nástrojem pro vyčistění disku, tento nástroj Vás dovede zbavit kolikrát i několika gigabajtů zbytečných souborů, které na disku není potřeba mít.
  • Tento úklid by měl být udělán ještě před tím, než budete provádět defragmentaci disku, nicméně, pokud ji budete provádět třeba 2x za sebou, rozhodně nic nezkazíte.
 5. Registry systému
  • Registry systému Windows je soubor klíčů, hodnot a všelijakých dalších drobností, díky kterým systém přibližně ví, co dělat, dá se v nich najít mnoho zajímavých věcí ale nedoporučuji editovat ručně.
  • Pokud instalujete nové programy, pak je zase mažete, pak znovu instalujete a takto pořád dokola, je vhodné použít nějakou tu utilitu, která Vám registry systému promaže, někdy může jít opravdu o velké množství registrů, které systém již nepotřebuje a právě zde může být ukryt důvod, proč je Váš systém tak pomalý.I. část - Start systému

Ještě před tím, než se podíváme na pár rad o zrychlení systému, rád bych podotkl, že veškeré úpravy jsou na vlastní nebezpečí, a že některé z nich prostě ani nezaznamenáte, protože při rychlosti dnešních PC není nárůst drobného výkonu opravdu znát a pokud se chcete v něčem jako jsou registry nebo služby...

II. část - Prostředí a oznamovací oblast

V minulém díle jsme se věnovali bootování systému, spuštění a službám. V tomto díle se budeme věnovat zejména vizuálním efektům.

III. část - Hardware

V minulých dílech jsme se zaměřili hlavně na bootování systému a na jeho grafický vzhled, dnes se podíváme na PC z pohledu Hardwaru.

V. část - Vybíráme nejvhodnější internetový prohlížeč

Dnes se zaměříme na část, kterou mnoho uživatelů zná. Dnes bude řeč o internetovém prohlížeči, protože není jedno, který vyberete, a i když máte pocit, že vám nabízejí to samé, není tomu vždy tak. Ve světě internetu existuje mnoho internetových prohlížečů.

VI. část - čistíme počítač od prachu

V tomto díle si řekneme něco o prachu a jeho vlivu na celý počítač. Mnoho z vás jistě napadne, jaký vlastně prach má vliv na počítač a proč jsme se rozhodli zrovna toto téma rozvinout v seriálu o zrychlení Windows 7, nicméně věřte, že prach může mít velký vliv na chod celého systému, jeho odezvu a celkovou rychlost.