II. část – Prostředí a oznamovací oblast

V minulém díle jsme se věnovali bootování systému, spuštění a službám. V tomto díle se budeme věnovat zejména vizuálním efektům.

Windows 7 je o proti Windows XP opravdu přeplácaný všelijakými COOL vychytávkami, co se grafického kabátku týče. Microsoft se tímto snaží, aby se uživatel cítil v systému příjemně. Aby vše působilo dokonale pro oko, ovšem je to opravdu potřebné?

 1. Windows Aero
  • Windows Aero je první z těch Cool vychytávek, které jsem popravdě nikdy nepotřeboval a které systém dovedou opravdu velmi zbrzdit. Jeho součástí jsou totiž naprosto nesmyslné efekty (chápu, že některým se to líbí, ale co se rychlosti týče, k ničemu to není).
  • Jeho součástí jsou například průhledné rámy oken, funkce Windows Flip 3D nebo náhledy otevřených oken. Nic z toho, pokud chcete mít svižný systém opravdu nepotřebujete.
  • Zde to vezmeme velmi rychle, klikneme pravým na prázdné místo na ploše, vybereme možnost přizpůsobit, objeví se nám okno „Individuální nastavení“
  • Zde je vzhled rozdělen na část „Motivy prostredí Aero“ a „Motivy základní a vysoký kontrast“, vybereme možnost Windows 7 – základní, tím se zbavíme funkce Windows Flip 3D a náhledů otevřených oken a efektu skla (průhledné rámy oken)
  • K dosažení co největšího zrychlení je vhodné použít možnost „Klasické nastavení“, nicméně, je to Windows 7, proč by měl vypadat jako 98/2000?
 2. Možnost výkonu
  • Tato možnost efektu byla již v systému Windows XP a je dobré některé věci opět vypnout.
  • Klikneme na Start, klikneme pravým na počítač a vybereme možnost vlastnosti, otevře se nám okno, Systém, na levé straně klikneme na „Upřesnit nastavení systému“, otevře se nám okno „Vlastnosti systému“. Zde vybereme kartu upřesnit a klikneme v podnabídce „Výkon“ na nastavení, otevře se okno Možnost výkonu
  • V tomto okně vypneme efekty, které nepotřebujeme, já to mám nastaveno takto.
 3. Oznamovací oblast
  • Oznamovací oblast je místo, kde vidíme veškeré zapnuté programy
  • Zde se dá říci, že buď nepotřebujeme konkrétní program, tedy jej vypneme a nebo jej potřebujeme a tak jej necháme zapnutý. Oznamovací oblast má několik nastavení, klikneme na volné místo v oznamovací oblasti a vybereme možnost Vlastnosti. V nově otevřeném okně „Vlastnosti Hlavního panelu a nabídky Start“ vybereme v podnabídce „Oznamovací oblast“ možnost „Přizpůsobit…“
  • V tomto okně zaškrtneme možnost „Vždy zobrazit všechny ikony a oznámení na hlavním panelu“, tato možnost systém nezrychlí, nicméně zrychlí Vaší práci s programy v oznamovací oblasti, protože nebudete pořád muset rozklikávat šipku pro více programů.I. část - Start systému

Ještě před tím, než se podíváme na pár rad o zrychlení systému, rád bych podotkl, že veškeré úpravy jsou na vlastní nebezpečí, a že některé z nich prostě ani nezaznamenáte, protože při rychlosti dnešních PC není nárůst drobného výkonu opravdu znát a pokud se chcete v něčem jako jsou registry nebo služby...

III. část - Hardware

V minulých dílech jsme se zaměřili hlavně na bootování systému a na jeho grafický vzhled, dnes se podíváme na PC z pohledu Hardwaru.

IV. část - Defragmentace

V minulém díle jsme se věnovali hardwaru počítače a minimální konfiguraci systému, dnes se zaměříme ale hlavně na pevný disk, naším cílem bude, aby se data z disku načítala co nejrychleji.

V. část - Vybíráme nejvhodnější internetový prohlížeč

Dnes se zaměříme na část, kterou mnoho uživatelů zná. Dnes bude řeč o internetovém prohlížeči, protože není jedno, který vyberete, a i když máte pocit, že vám nabízejí to samé, není tomu vždy tak. Ve světě internetu existuje mnoho internetových prohlížečů.

VI. část - čistíme počítač od prachu

V tomto díle si řekneme něco o prachu a jeho vlivu na celý počítač. Mnoho z vás jistě napadne, jaký vlastně prach má vliv na počítač a proč jsme se rozhodli zrovna toto téma rozvinout v seriálu o zrychlení Windows 7, nicméně věřte, že prach může mít velký vliv na chod celého systému, jeho odezvu a celkovou rychlost.