Určitě jste se s tím setkali. Na novou flashku přetahujete nějaký větší soubor a i přes to, že máte na cílovém zařízení dostatek místa, systém vychodí chybu. Tou chybou je informace o tom, že pro cílový souborový systém je soubor, který se snažíte překopírovat příliš velký, ale co s tím?
Každý souborový systém má určitá omezení. Na některé nemusíte vůbec narazit, s jinými se setkáváte skoro pořád. Typickým příkladem toho je souborový systém typu FAT32, který se používá na většině flash disků. Problém tohoto souborového systému je ten, že prostě není schopen adresovat soubor o velikosti větší, než jsou 4GiB. Pokud tedy například na 16GB flash disk se snažíte přenést film, co si chcete pustit ve vaší TV a je větší, tak se do této situace dostanete. Jak to ale vyřešit?
Řešením tohoto
neduhu je naformátovat flash disk na jiný souborový systém. Místo
oblíbeného a hodně rozšířeného FAT32 můžete použít na
Windows nejrozšířenější NTFS případně exFAT. Další
alternativou jsou i Linuxovské souborové systémy jako třeba ext2,
ext3 či ext4. Ty ale nebyli ještě donedávna ve Windows vůbec
podporované a například televizory si s nimi velmi často
neporadí.
Další z možností, jak na FAT32 dostat soubor, který je větší než jeho maximální podporovaná velikost je soubor rozdělit. Ne každý soubor se dá ale rozdělit, případně jeho dělení může být výrazně složité a může ve finále způsobit více problému než užitku.
Pokud budete flash disk, nebo jakékoliv médiu přeformátovat, smažete tím všechny data, které se na něm nachází
Tagy: exFAT, ext, FAT, FAT32, Souborový systém