HDD a SSD, co je vhodnější kam?

Výběr vhodného HDD případně SSD je něco, co se řeší pořád častěji. Pojďme se tedy společně podívat na to, který je vhodnější pro konkrétní použití.

Pevné disky rozdělíme podle hlavních kritérií a vždy si řekneme, který v dané oblasti exceluje. Nejprve si ale vysvětlíme zkratky SSD a HDD, protože je zde budu velmi používat a zakončíme to i doporučením, který disk je vhodnější používat pro stolní počítače a který pro notebooky.

Zkratka SSD a HDD, co znamenají a jak jednotlivé technologie fungují.

HDD (Hard Disk Drive), starší technologie, která funguje podobně jako magnetofonové pásky. Jde o skupinu disků nad sebou, které jsou z obou stran zakryty magnetickou vrstvou. Nad vrstvou se vždy pohybuje čtecí hlava. Jde si to představit jako gramofon s malinkatou deskou. Je tam tak zapotřebí ještě motůrek, který plotnou otáčí, aby čtecí hlava mohla číst.

Ukázka HDD
Takto vypadá HDD uvnitř. Je zde dobře vidět čtecí hlava a plotna, po které se pohybuje

SSD (Solid State Disk) je novější technologie, která připomíná spíše USB Flash disk. Jde o skupinu tranzistorů do kterých je pomocí průtoku proudu ukládána informace. Tyto disky na rozdíl od HDD nemají žádnou mechanickou část, která by se musela pohybovat.

Vnitřek SSD, kterým připomíná spíše flash disk

Nyní se tedy podíváme na hlavní vlastnosti a řekneme si, který typ v konkrétní oblasti exceluje.

Rychlost čtení a zápisu

Jedním z nejvíce důležitých informací o disku je jeho rychlost a to jak čtení, tak zápisu. Čím je disk rychlejší, tím rychleji se systém a i uživatel dostane k souboru. Chod systému je tak plynulejší/rychlejší a uživatelsky je zážitek příjemnější.

V této oblasti proti HDD exceluje SSD. Rychlost čtení i zápisu jsou několikanásobně vyšší. V případě staršího HDD a novějšího SSD může být rychlost klidně i 100x vyšší. Nejvíce je rychlost cítit na malých souborech, kdy kopírovaní velkého množství malých souborů trvá HDD daleko déle a jeho rychlost je opravdu o hodně nižší.

Je to dáno tím, že SSD na rozdíl od HDD nemá žádnou mechanickou součástku, která se musí pohybovat. Jde číst tak z jakéhokoliv místa disku a nemusí se čekat, až se plotna vhodně otočí a až se k ní přesune čtecí hlava.

Ukládání dat a velikost disků

Kromě rychlosti mnoho uživatelů zajímá, kolik se na daný disk vejde dat. V této oblasti jsou HDD pořád ještě před SSD. Poslední roky se vývoj SSD hodně urychlil, jejich ceny neustále klesají, ale pořád platí, že za jeden gigabajt prostoru zaplatíte u SSD zhruba 5x tolik. Navíc maximální kapacita disků je u SSD výrazně nižší. U vrcholných modelů to může být až několikanásobně.

Cena disků

Ruku v ruce spolu s velikostí disku jde i pořizovací cena, která jde u SSD neustále dolu díky novým objevům a technologiím. Nicméně i tak jsou SSD při stejné kapacitě daleko dražší. Jednou se snad dostaneme do situace, kdy se disky vyrovnají, nicméně v současné chvíli je SSD dražší.

Toto jsou tedy asi nejčastější informace, které zajímají nejvíce uživatelů. Existují ale i další parametry, jako je hlučnost, spotřeba, teplota, odolnost a celková spolehlivost disku.

Hlučnost, teplota a spotřeba

Hlučnost disků je dána z jejich konstrukce. SSD díky tomu, že nemá žádné pohyblivé části, tak není nic, co by v disku mohlo dělat hluk. Oproti tomu HDD při nepatrně cvaká. Je to od toho, jak čtecí hlava lítá z jedné strany na druhou a navíc samotné otáčení plotnou u některých disků je slyšitelné. S tím vším se snoubí i spotřeba s teplotou. Disk který nemá žádné mechanické části má spotřebu nižší a tím i vydávané teplo je nižší.

Technologie SSD tak díky absenci pohyblivých částí získává navrch. A právě i díky tomu je odolnější co se mechanického poškození týče. Podíváme se tedy, kam se konkrétní disky spíše hodí.

Jaký disk zvolit pro notebook?

Notebooky jsou většinou uživatelů (a od toho i vznikly) při práci přenášeny. Uživatelé s nimi dělají na klíně a každý úder do klávesnice způsobí pohyb notebooku. V této oblasti jsou SSD rozhodně vhodnější.

Jejich mechanická odolnost, a téměř úplná odolnost vůči třesení zaručuje, že při práci se disk sám od sebe nepoškodí. Další užitečná vlastnost SSD je nižší teplota, spotřeba a hlučnost. V některých noteboocích výměnou HDD za SSD můžete ušetřit i několik desítek minut na baterii. Navíc práce bude o hodně rychlejší ale za vyšší kapacitu si připlatíte.

Disky stolního počítače

Stolní počítače mají výhodu oproti většině notebooku, že jde do nich připojit větší množství disků. Zde se mě osobně nejvíce osvědčila varianta SSD disku pro systém a programy, které používám a druhý HDD pro data. Systém je na SSDčku o hodně rychlejší, plynulejší, aplikace rychlé a celkově je práce se systémem lepší. Naopak uživatelská data, jako jsou videa, obrázky atd. mohou klidně být na pomalejším disku, protože i z toho jedou, na rozdíl od malých souboru přijatelně rychle, navíc cena za 1GB je příznivější a tak se do PC toho vejde za stejnou cenu o hodně více.

Navíc data z plotnového disku v případě poruchy lze získat. Občas to nebude nejlevnější, ale v případě důležitých dat jiná varianta není. Z SSD se data téměř zachránit nedají a i jediný přepis stačí, aby byly navždy ztraceny.

Další články

Na iPhone přestalo fungovat LTE nebo vůbec nefunguje, jak opravit?

LTE je technologie určená pro vysokorychlostní mobilní internet, díky které se vaše zařízení připojuje právě k internetu.

Zaheslováváme web souborem .htpasswd

Náš předchozí článek o souboru robots.txt měl tak veliký úspěch, že vyvolal mnoho reakcí na jeho konec a to je přesný postup, jak web zaheslovat pomocí souboru .htpasswd.

Kdy koupit 4K UHD TV a kdy je lepší FullHD

4K UHD televize tu s námi již nějakou dobu jsou. Pokud právě nyní zvažujete koupi nové televize, pojďte se s námi podívat na to, která je kdy lepší.... [ pokračovat ve čtení ]

Co je 4k, UHD, HD, HDR, WCG nebo Ultra HD?

Určitě to znáte z televizí či monitorů. Všude nejrůznější zkratky ale jak se v nich vyznat když kolikrát i označení výrobců je nepřesné a často na trh uvedou... [ pokračovat ve čtení ]

Proč soubor robots.txt neslouží k zákazu indexace

Mám ve svém okolí mnoho lidí, kteří dnes a denně vytváří webové stránky a i ti největší SEO odborníci spolu s nimi dělají dost často jednu zásadní chybu.... [ pokračovat ve čtení ]