Linux terminál – používáme SSH

SSH je zabezpečený komunikační protokol, který vznikl jako reakce na předchozí nezabezpečené protokoly, jako je například Telnet, rsh atd.

Jeho zkratka pochází z anglického Secure Shell – tedy zabezpečený nebo bezpečný Shell.

Když vezmene SSH v té vůbec nejzákladnější podobě, slouží pro ovládání vzdáleného PC pomocí terminálu případně příkazové řádky. Díky němu můžeme na vzdáleném počítači či serveru spouštět příkazy stejně, jako je tomu na počítači, u kterého právě sedíme. Můžeme instalovat programy, kopírovat soubory mezi adresáři, měnit práva uživatelům či spouštět další aplikace či služby.

Největší předností je, že vše běží v terminálu a není potřeba tak přenášet celé grafické prostředí serveru či vzdáleného počítače. Najdeme ho v unixových nebo na unixu založených systémech. Zejména uživatele Linuxu se s tím někdy už museli setkat případně dříve nebo později setkají. Uživatele Windows však SSH mohou použít taky a tak se na vzdálené SSH servery či počítače dokážou, přes různé aplikace připojit také. Samo SSH přímo ve Windows není, s výjimkou některých verzí Windows, zejména pak Windows 10.

Hlavní výhoda je zabezpečuje autorizaci obou účastníků komunikace. Heslo se tedy nedá odposlouchávat a přenos dat je šifrovaný. Navíc lze zvolit volitelnou bezeztrátovou kompresi. Server standardně naslouchá na portu TCP/22.

Nyní si tedy řekneme, jak se ke vzdálenému SSH serveru vlastně připojíme. Vše je velmi jednoduché. Stačí napsat jednoduchý příkaz v podání:

ssh uzivatel@adresa_serveru

Ano, takto jednoduché to opravdu je. SSH má však několik přepínačů, jako je třeba port. Při instalaci se totiž nemusíme vyhrazovat na standardní port, ale můžeme provozovat SSH na téměř jakémkoliv jiném portu. Nicméně to je spíše už na přečtení manuálu, na který se v unixových systémech dostanete příkazem

man ssh

Výsledek pak může vypadat třeba takto:

Další články

Wifi síť nefunguje jak má

Určitě to znáte, chodíte po bytě, hledáte místa kde je nejlepší WiFi signál ale ve většině případů narážíte na fakt, že internet nejede tak, jak by měl. Důvodu... [ pokračovat ve čtení ]

Soubor je pro cílový souborový systém příliš velký

Určitě jste se s tím setkali. Na novou flashku přetahujete nějaký větší soubor a i přes to, že máte na cílovém zařízení dostatek místa, systém vychodí chybu. Tou... [ pokračovat ve čtení ]

PC používá jen 4GB RAM, co s tím?

Určitě jste se s tím někdy setkali, sestavili jste si nový PC, nainstalovali do něj 8GB,16GB či dokonce 32GB RAM ale systém používá stále jen 4GB? Určitě nejste... [ pokračovat ve čtení ]

Na iPhone přestalo fungovat LTE nebo vůbec nefunguje, jak opravit?

LTE je technologie určená pro vysokorychlostní mobilní internet, díky které se vaše zařízení připojuje právě k internetu.

Zaheslováváme web souborem .htpasswd

Náš předchozí článek o souboru robots.txt měl tak veliký úspěch, že vyvolal mnoho reakcí na jeho konec a to je přesný postup, jak web zaheslovat pomocí souboru .htpasswd.