Když se řekne využívaná operační paměť, mnoho lidí si představí tabulku ze správce úloh, ve které je právě vidět využití operační paměti, a navíc i procesoru. Když se k tomu ale přidal Chrome, tak už mnoho uživatelů tuší, kam tím mířím. Ostatně něco málo o náročnosti na operační paměť jste se mohli dočíst v našem předchozím článku, který tedy krom využití operační paměti měl za úkol zjistit, jak si který prohlížeč vede na poli uživatelské oblíbenosti.
V tomto článku jsme se také zaměřili trochu na Chrome, a již víme, že využívá operační paměti několikrát více, než třeba konkurenční prohlížeč Firefox. Když se podíváme na nejčastější důvody, proč jsou uživatelé nespokojeni s prohlížečem Google Chrome, na prvním místě nalezneme jeho extrémní využití operační paměti a hned v těsném závěsu za ní i energetické nároky. To je ale pouze důsledek velké rychlosti, kterou se Chrome snaží mít. Chrome se totiž snaží mít všechna svá data v nekomprimované podobě v operační paměti, aby k nim byl přístup co nejrychlejší, to se tedy nejčastěji projeví v nárocích na operační paměť a výsledný efekt je tak kolikrát opačný, než si sami tvůrci tohoto populárního prohlížeče přejí.
V současné době neexistuje přesný termín, kdy se paměťové nároky tohoto prohlížeče sníží, nicméně Paul Kinlan z Chrome týmu upřesnil, že se chystají v dohledné době úpravy, které by měly nároky na paměť snížit výrazným způsobem. Nicméně, vše je bez termínu, a tak to pravděpodobně bude nějaký ten čas trvat, než přijde méně „žravá“ verze. V každém případě, Google problém řeší. Pokud vám Chrome nevyhovuje právě kvůli tomuto nedostatku, zkuste například konkurenční Firefox. Já sám jsem na něj před několika měsíci přešel právě z těchto důvodů a o přechodu zpět rozhodně neuvažuji.
A jak jste na tom vy? Který prohlížeč preferujete a proč? Rozhodně nám o tom dejte vědět do komentářů pod tento příspěvek.