Nejpoužívanějším operačním systémem je Windows 7

windows-81-computer-name-change

Microsoft na tento rok plánuje, že uvolní novou verzi operačního systému Windows 10, Apple neustále aktualizuje svůj Mac OS X a Linux má zase nové jádro, které je schopné aktualizovat se za chodu. To vše je možné se na internetu dočíst v posledních dnech, nicméně jak je na tom trh v tuto chvíli?

I přes to, že se pořád objevují novinky a nové operační systémy, ty staré ještě pořád nemají doslouženo. Tímto hlavně narážíme na již hodně starý, ale stále velmi hodně používaný Windows XP, který ještě před rokem používalo skoro 19% všech uživatelů internetu. K dnešnímu dni sice tento počet klesl o necelých 7% a teprve začátkem tohoto roku se nad tento populární systém dostal Windows 8.1, ale pořád to není malé číslo. Když vezmeme trh tak jak teď momentálně je, dá se říci, že počet uživatelů, kteří používají některou ze starších verzí operačního systému od Microsoftu je několikanásobně více, než těch, kteří používají ten nejnovější a to i přes to, že snad všichni výrobci do nových strojů dávají právě ten nejnovější.

K dnešnímu dni používají uživatelé nejčastěji operační systém Windows 7, který je s námi od 22. října 2009. I přes to, že tento systém je více než 5 let starý, stále vládne více než na polovině notebooků či stolních PC. Přes toto všechno se Microsoft snaží vydat nový systém, který by měl tento oblíbený systém nahradit. Nový systém by měl lidi, co ještě dožívají na Windows XP přimět, aby si pořídili nové Windows 10 a ty, kteří mají to nejnovější, tedy Windows 8.1 také přimět k názoru, že nové desítky budou to nejlepší, co kdy měli.

Když se podíváme trochu do historie na to, jak se mezi uživateli rozšířil ten a ten systém a na to, jak byl oblíbený či povedený, podle odhadů se dá říci, že by Windows 10 měly být skvělé. Pojďme se tedy trochu s nadsázkou podívat na následující body, které ukazují, jak byly systémy úspěšné. Začneme pěkně od začátku, od Windows 3.0 – 3.1, protože ty měly velký komerční úspěch.

  • Windows 3.0 a 3.1 – systém, který měl velký komerční úspěch a lidé jej měli rádi, nicméně pro tento systém byl zapotřebí DOS. Jádro tohoto systému sice obsahovalo částečnou podporu 32. bitových ovladačů, které přímo dokázaly přistoupit k hardwaru bez DOSu, ale stejně se bez něj obejít nedokázaly.
  • Windows 95 – Tento systém od předchozích vyčníval opravdu novým vzhledem a oproti předchozím byl snazší na ovládání, proto o něj byl veliký zájem. Již první den se tohoto systému prodalo 300 000 kopií, což opravdu něco znamená. Přechod z 3.0 nebo 3.1 byl logický a tak se nedá přímo říci, že jde o něco zásadního, protože lidé prostě chtěli něco lepšího a toho lepšího se jim v jejich předchozím systému nedostávalo.
  • Windows 98 – Tento systém byl opravdu velmi oblíbený. Podpora USB zařízení, automatické aktualizace a Internet Explorer. Ten tenkrát byl ve verzi 4.01, možná si jej ještě někdo pamatuje. Tento systém měl i velmi známý přehrávač Windows Media Player. Tento systém se držel na mnoha PC několik let a tak se dá říci, že byl velmi oblíbený.
  • Windows ME – Milénia zde byla, ale mnoho uživatelů je moc nezaznamenalo. Někteří je měli v práci, pár jedinců doma, ale dá se říci, že tento systém uživatele moc nenadchnul. Také to byl poslední ze systému Windows, který byl pro DOS, tedy že se od DOSu nedokázal odpoutat, i když pro uživatele se tvářil tak, že s ním nemá nic společného. V celku tento systém zase tolik oblíbený nebyl.
  • Windows XP – toto byl, dá se říci průlomový systém. Tento systém si oblíbilo tolik lidí, že na něj přecházeli snad ze všeho, pokud to bylo jen trochu možné. Od předchozích systémů se lišil grafickým vzhledem, který byl barevnější, ale zachovával mnoho prvků tak, jak byli uživatelé zvyklí. Proto jej měli a ještě mnoho uživatelů dnes má rádo. Tento systém byl velmi oblíbený.
  • Windows Vista – Vista byl problém, a ne jen tak ledajaký. Po úspěšném vydání Windows XP a jejich dlouholeté etapě, kdy Microsoft neměl nic lepšího, se ukázal s tímto. Systémem tak neuvěřitelně spatným, že, dá se říci hned, jak to bylo jen trochu možné, vyšel nový. Tento systém nemohl mít snad nikdo rád, i když funkce sklo či aero vypadala pěkně, přes obrovské hardwarové nároky, které tento systém měl, si jej mohl dopřát jen málokdo. Tento systém moc oblíbený nebyl.
  • Windows 7 – Windows 7 je dnes nejpopulárnější operační systém. Lidé, kteří na svých PC měli Visty a nemohli je přeinstalovat na starší XP, kvůli chybějící podpoře ze strany výrobců ovladačů, si doslova chrochtali, protože tento systém jim do plachet jejich strojů s Vistou přinesl opět výkon. A tak se pro mnoho uživatelů staly sedmičky jedničkou, kterou budou asi jen těžko opouštět. Někteří je dokonce srovnávají s XP, že jsou stejně dobré, jen vylepšené o moderní technologie. Tento systém byl a stále je velmi oblíbený, dokonce je nyní nejpoužívanější.
  • Windows 8 a 8.1 – U tohoto systému váhám, zda je nerozdělit, přeci jen Windows 8 byl opravdu hrozný systém, mnoho lidí na něj nadává, snad nikdo jej nemá rád, ale aktualizace na 8.1 mnoho uživatelů potěší, i když ne moc výrazně, ale mnoho lidí je za 8.1 rádo a klasické 8 již vidět nechce. Tento systém přinesl grafické prostředí Windows 8-style UI. Kdysi dávno se mu říkalo metro a na toto označení si lidé zvykli, nicméně toto označení není správné, protože název metro patří společnosti Metro AG (více v tomto článku: Nové Windows bez Metra) a aby se Microsoft vyhnul soudnímu sporu, upustil od tohoto názvu, proto Windows 8-style UI. Oproti předchozímu systému oblíbený není, nicméně jeho podíl na trhu díky výrobcům notebooků roste.
  • Windows 10 – plánovaný systém, který má teprve vyjít. Kdybych rozdělil Windows 8 na dvě části, neměl by být tento systém dobrý, já je ale nerozdělil a tak by pravděpodobně dobrý být měl, tedy za předpokladu, že bychom se drželi toho, že jeden systém mezi uživateli oblíbený je, druhý ne a takhle pořád dokola. To, co přinesou nové Windows, zatím nikdo z nás neví a tak nezbývá než čekat na to, jaký dáreček si pro nás Microsoft připraví tentokrát. Já osobně jen doufám, že z chyb Windows Vista se poučil, a tak nás nečeká nic extrémně náročného na HW.
Další články

Důležitá aktualizace týkající se Mega evolucí

Mega evoluce v následující aktualizaci zažijí výraznou změnu, která mnoha hráčům vykouzlí úsměv na tváři. Navíc se blíží říjnový komunity den a tak rozhodně nové vylepšení nebude na... [ pokračovat ve čtení ]

Představení Apple Homepod mini

Současná verze chytrého reproduktoru HomePod od firmy Apple jsme se dočkali již v roce 2018. Tento reproduktor nabízí poměrně kvalitní 360° zvuk a integraci s hlasovou asistentkou Siri... [ pokračovat ve čtení ]

Vyšla aktualizace iOS 14

Dlouho očekávaná aktualizace iOS verze 14 se konečně ukázala a je možné ji stáhnout do podporovaných zařízení. V této aktualizaci uživatele čekají hlavně na přepracované widgety, novou knihovnu... [ pokračovat ve čtení ]

Bojujte s Jessie a Jamesem, než opustí Pokémon GO!

Putování Jessie a Jamese se pomalu ale jistě blíží ke svému konci. Zbývá tak již jen několik posledních dní, než nechají své neplechy a nadobro se stáhnou z... [ pokračovat ve čtení ]

Soudní spor mezi Epic Games a Apple půjde nejspíše před porotu

Největší letošní spor v herní sféře, ve které proti sobě stojí společnost Apple a herní studio Epic Games, které úmyslně porušilo podmínky Apple, které podepsalo nejspíše poputuje před... [ pokračovat ve čtení ]