Vytváříme PDF – rychle a jednoduše

Mnoho z vás se již s PDF soubory jistě setkala a někteří je dokonce potřebují čas od času vytvořit. Pro ty z vás, které zajímá, jak jednoduše a rychle vytvořit PDF soubor takřka z čehokoli, je právě tento článek.

Představíme si program se jménem „PDFCreator“, který je nyní ve verzi 1.9. Aplikace se řadí k již poměrně hojně zastoupené kategorii aplikací sloužících k vytvoření PDF dokumentů, nicméně oproti ostatním je trochu jiná. Aplikace se po její instalaci řadí mezi tiskárny, to znamená, že dovede vytvořit PDF z každého programu, ze kterého je možné tisknout. Není teda potřeba zkoušet vytvářet PDF v naprosto neznámé aplikaci. Vše probíhá v aplikaci, kterou běžně používáte, jen místo vaší klasické tiskárny vyberete „PDFCreator“. Navíc je její ovládání velmi přehledné, bohužel v některých chvílích je určené spíše pokročilým uživatelům. Ale nebojte, vše si postupně rozebereme!

Začneme instalací. Zde se opravdu nevyplatí klikat jako „divoké prase“ na tlačítko další a vůbec nečíst, co instalátor nabízí. Pokud tak učiníte, nainstaluje se vám do PC spousta balastu, který rozhodně potřebovat nebudete.

Po stažení aplikace se jako první na řadu dostává výběr jazyka, ve kterém chcete aplikaci používat. Aplikace je dostupná v češtině, což jistě mnoho uživatelů ocení.

pdf_creator_vyber_jazyka

Tuto volbu potvrdíme, pak aplikace bude chvilku načítat a spustí instalátor. Instalátor je poměrně přehledný, ale zde bych zvolil možnost „Instalace pro experty“. Pokud ovšem pospícháte nebo vám nevadí, že si k sobě aplikace nainstaluje i několik dalších věcí, tak tuto volbu vybrat nemusíte. Naše redakce to však výrazně nedoporučuje.

pdf_creator-spusteni_instalace

Po odkliknutí můžeme pokračovat přes tlačítko další, kde musíme odsouhlasit podmínky použití. Pak se dostáváme k umístění instalace. Zde bych nechal předvolenou možnost, avšak pokud instalujete aplikace do jiného disku, než je výchozí, změňte. Po tomto procesu se nám ukáže klasická volba, která je součástí aplikace.

pdf_creator-volba_soucasti

Zde bych jen podotknul, že „PDFArchitect“ není potřeba instalovat. Jedná se jen o utilitu, která se spustí pokaždé, kdy vytvoříte jakékoliv PDF a stejně ho akorát tak rovnou zavřete. Navíc se integruje do internetových prohlížečů či průzkumníku Windows (pokud to povolíte), což bych rozhodně nedoporučoval kvůli zpomalení, které pak může nastat. Rychlost Windows průzkumníku je po instalaci opravdu mizerná.

Po tomto celém procesu se již program začne úspěšně instalovat…

pdf_creator-instalace

Poté se spustí instalace „NET Framework“, který je zapotřebí pro běh aplikace. Důrazně však doporučuji „NET Framework 4.0“ nainstalovat ještě před spuštěním instalace „PDFCreator“. Občas bohužel sama instalace způsobuje chyby.

pdf_creator-net

A pokud se vše nainstaluje jak má, poznáte to takto:

pdf_creator-konec_instalace

Tímto je instalace kompletní. Nyní nalezneme v ovládacích panelech – v tiskárnách, nové zařízení. Toto zařízení má název „PDFCreator“.

pdf_creator-tiskarna

Teď pouze stačí otevřít vaší oblíbenou aplikaci nebo aplikaci, ve které potřebujete vytvořit PDF a dát „Tisk“. Následně při výběru tiskárny vybrat „PDFCreator“ a kliknout na tlačítko „Tisk“.

pdf_creator-tisk

Dokument se poté tváří, jako kdyby se chystal odeslat soubor k tisku, ale právě v tuto chvíli se spustí „PDFCreator“. Když je vše připravené, zobrazí se ještě poslední tabulka.

pdf_creator-tisk_dokonceni

V této tabulce je možné soubor pojmenovat, vložit jméno autora a mnoho dalšího… Pokud máme vše hotové, už jen stačí kliknout na tlačítko „Ulož soubor“ a soubor se nám uloží.

Není nic jednoduššího, než vytvářet PDF právě s touto aplikací.

Další články

Speciální typy sítí

Dnes se podíváme na dva speciální typy sítí, které se ukrývají za zkratkama VLAN a VPN a řekneme si, co jednotlivé zkratky znamenají.

Rozdělení počítačových sítí podle velikosti

Počítačové sítě se dají rozdělit podle své velikosti a určitě by se toto rozdělení nemělo přehlédnout. Mnoho uživatelů se setkává s označením LAN či... [ pokračovat ve čtení ]

Vytváříme .zip archiv s heslem v macOS

Vytvoření .zip archívu není nic neobvyklého. Častým důvodem je odeslání více souboru emailem, zmenšení jejich velikosti a tak podobně. Nicméně existují situace, kdy potřebujete... [ pokračovat ve čtení ]

IP certifikace – co jednotlivé čísla znamenají

IP certifikace je pojem, s jehož značením se setkáme prakticky na každém kroku. Jednotlivé stupně krytí mají mobilní telefony, kamery, spínače světel či světla... [ pokračovat ve čtení ]

Skrytý správce pro optimalizaci uložiště v macOS

V operačním systému macOS je od verze Sierra k dispozici optimalizační utilita, která velmi usnadní a pomůže při uvolnění uložiště. Tato utilita může velmi... [ pokračovat ve čtení ]

Jak pozvolna měnit intenzitu jasu, hlasitost a podsvícení klávesnice

Snad každý uživatel MacBooku někdy měnil podsvícení displeje, hlasitost a nebo intenzitu podsvícení klávesnice klávesovými zkratky. Na MacBooku k tomu slouží klávesy F1, F2,... [ pokračovat ve čtení ]

Zrychlujeme macOS

Uživatelé, kteří vlastní starší MacBooky, hlavně modely Air mohou při aktualizaci na novější verze (hlavně El Capitan a novější) narazit na problém, kdy jejich... [ pokračovat ve čtení ]

Vyjímání, kopírování, vkládání a další běžné zkratky v macOS

V operačním systému macOS existuje velké množství zkratek, nyní se ale podíváme na ty nejběžnější, který by měl každý uživatel systému znát.

Klávesové zkratky v macOS – význam znaků

Operační systém macOS je plný klávesových zkratech. Pokud nějaká volba klávesovou zkratku má, například v horním panelu se zobrazují i klávesy, díky kterým tuto... [ pokračovat ve čtení ]

Jak zobrazit texty písní v Apple Music na Macku

Pokud vlastníte AppleTV, jistě jste si při poslechu hudby všimli jedné zajímavé věci, kterou jsou texty písní, které zobrazují přesně to, co slyšíte. Jde... [ pokračovat ve čtení ]