Vytváříme PDF – rychle a jednoduše

Mnoho z vás se již s PDF soubory jistě setkala a někteří je dokonce potřebují čas od času vytvořit. Pro ty z vás, které zajímá, jak jednoduše a rychle vytvořit PDF soubor takřka z čehokoli, je právě tento článek.

Představíme si program se jménem „PDFCreator“, který je nyní ve verzi 1.9. Aplikace se řadí k již poměrně hojně zastoupené kategorii aplikací sloužících k vytvoření PDF dokumentů, nicméně oproti ostatním je trochu jiná. Aplikace se po její instalaci řadí mezi tiskárny, to znamená, že dovede vytvořit PDF z každého programu, ze kterého je možné tisknout. Není teda potřeba zkoušet vytvářet PDF v naprosto neznámé aplikaci. Vše probíhá v aplikaci, kterou běžně používáte, jen místo vaší klasické tiskárny vyberete „PDFCreator“. Navíc je její ovládání velmi přehledné, bohužel v některých chvílích je určené spíše pokročilým uživatelům. Ale nebojte, vše si postupně rozebereme!

Začneme instalací. Zde se opravdu nevyplatí klikat jako „divoké prase“ na tlačítko další a vůbec nečíst, co instalátor nabízí. Pokud tak učiníte, nainstaluje se vám do PC spousta balastu, který rozhodně potřebovat nebudete.

Po stažení aplikace se jako první na řadu dostává výběr jazyka, ve kterém chcete aplikaci používat. Aplikace je dostupná v češtině, což jistě mnoho uživatelů ocení.

pdf_creator_vyber_jazyka

Tuto volbu potvrdíme, pak aplikace bude chvilku načítat a spustí instalátor. Instalátor je poměrně přehledný, ale zde bych zvolil možnost „Instalace pro experty“. Pokud ovšem pospícháte nebo vám nevadí, že si k sobě aplikace nainstaluje i několik dalších věcí, tak tuto volbu vybrat nemusíte. Naše redakce to však výrazně nedoporučuje.

pdf_creator-spusteni_instalace

Po odkliknutí můžeme pokračovat přes tlačítko další, kde musíme odsouhlasit podmínky použití. Pak se dostáváme k umístění instalace. Zde bych nechal předvolenou možnost, avšak pokud instalujete aplikace do jiného disku, než je výchozí, změňte. Po tomto procesu se nám ukáže klasická volba, která je součástí aplikace.

pdf_creator-volba_soucasti

Zde bych jen podotknul, že „PDFArchitect“ není potřeba instalovat. Jedná se jen o utilitu, která se spustí pokaždé, kdy vytvoříte jakékoliv PDF a stejně ho akorát tak rovnou zavřete. Navíc se integruje do internetových prohlížečů či průzkumníku Windows (pokud to povolíte), což bych rozhodně nedoporučoval kvůli zpomalení, které pak může nastat. Rychlost Windows průzkumníku je po instalaci opravdu mizerná.

Po tomto celém procesu se již program začne úspěšně instalovat…

pdf_creator-instalace

Poté se spustí instalace „NET Framework“, který je zapotřebí pro běh aplikace. Důrazně však doporučuji „NET Framework 4.0“ nainstalovat ještě před spuštěním instalace „PDFCreator“. Občas bohužel sama instalace způsobuje chyby.

pdf_creator-net

A pokud se vše nainstaluje jak má, poznáte to takto:

pdf_creator-konec_instalace

Tímto je instalace kompletní. Nyní nalezneme v ovládacích panelech – v tiskárnách, nové zařízení. Toto zařízení má název „PDFCreator“.

pdf_creator-tiskarna

Teď pouze stačí otevřít vaší oblíbenou aplikaci nebo aplikaci, ve které potřebujete vytvořit PDF a dát „Tisk“. Následně při výběru tiskárny vybrat „PDFCreator“ a kliknout na tlačítko „Tisk“.

pdf_creator-tisk

Dokument se poté tváří, jako kdyby se chystal odeslat soubor k tisku, ale právě v tuto chvíli se spustí „PDFCreator“. Když je vše připravené, zobrazí se ještě poslední tabulka.

pdf_creator-tisk_dokonceni

V této tabulce je možné soubor pojmenovat, vložit jméno autora a mnoho dalšího… Pokud máme vše hotové, už jen stačí kliknout na tlačítko „Ulož soubor“ a soubor se nám uloží.

Není nic jednoduššího, než vytvářet PDF právě s touto aplikací.
Další články

Linux terminál – používáme SSH

SSH je zabezpečený komunikační protokol, který vznikl jako reakce na předchozí nezabezpečené protokoly, jako je například Telnet, rsh atd. Jeho zkratka pochází z anglického Secure Shell – tedy zabezpečený nebo [pokračovat ve čtení… ]

Vypnutí reklam ve hrách a aplikacích na iPhone

Určitě to znáte, zapnete hru či aplikaci a dole je najednou reklama. Co hůř, někdy prostě jen na něco kliknete a začne se přehrávat videoreklama, která ne a ne zmizet. [pokračovat ve čtení… ]

Linux terminál – používáme screen

Linuxový terminál, něco co se snad nemusí nikdy a za žádných okolností představovat. Něco co zná snad každý, kdo někdy v Linuxu něco dělal. Terminál představuje snadný způsob ovládání počítače [pokračovat ve čtení… ]

Waze – skrytá funkce ovládání hlasem

Aplikaci Waze, která se na našich silnicích těší pořád vyšší popularitě, jsme se již jednou věnovali. Tenkrát se jednalo o starší verzi, na kterou jsme psali recenzi. Nyní se však [pokračovat ve čtení… ]

Neustále padá WiFi síť

Dnes se podíváme na jeden docela častý problém, který se týka především notebooku Lenovo, nicméně se tento problém může stávat i na jiném zařízení od jiného výrobce. Znáte to. Připojíte [pokračovat ve čtení… ]