Označení televizí UHD

Poslední dobou se hlavně u novějších, dražších modelů objevuje označení UHD nebo také Ultra HD. Jde o rozlišení zobrazovacího panelu. Tento panel je schopen zobrazit rozlišení filmu či fotografie v rozlišení 3840×2160. Dost často je toto rozlišení také označováno jako 2160p. Toto rozlišení panelu tedy dokáže zobrazit o proti Full HD 4x tolik informací. Jeho počet detailů je tak o proti Full HD čtyřnásobný. S tímto rozlišením samozřejmě roste i zátěž pro grafický čip televize. Na některých levnějších UHD televizích tak může nastávat nepříjemná delší prodleva systému a jeho reakcí.

Pokud plánujete koupit levnější UHD televizi, doporučuji jí nejdříve v prodejně vyzkoušet. Rychlost operačních systému hlavně u levnějších televizí je opravdu otřesná. V některých případech může jít klidně o vteřiny, než se zobrazí některé prvky systému. Pokud tak chcete v systému něco najít či nastavit, zcela jistě vás odradí.

Další důležitou volbou u těchto televizí je vzdálenost, odkud na televizi budete koukat. Lidské oko není schopno na určitou vzdálenost jemnost televize rozeznat. Tomuto problému jsme se věnovali ve článku: Kdy koupit 4K UHD TV a kdy je lepší FullHD.

Další trik, který hodně výrobců používá je 4K UHD. Ve většině případů je toto označení špatné. UHD je totiž rozlišení 3840×2160 pixelů. 4K značí něco úplně jiného. Jde o rozlišení 4 096 x 2 160. Pokud je tedy některý panel takto označen, je dobré si zjistit, jaké skutečné rozlišení se pod touto zkratkou skrývá.
Televize

Označení televizí FullHD

Dnes asi nejběžnější označení televizí je tzv. Full HD. Jde o soubor HDTV videorežimu s vysokým rozlišením. Toto rozlišení je nejčastěji 1920x1080 pixelů (2,1 megapixelu), protože se počítá se širokoúhlým poměrem 16:9. Také je velmi často označované jako 1080p.