Proč mají iPhony navrch a proč je Android zlo většiny telefonů

Android a iOS, nebo spíše telefony s Androidem proti Apple iPhone. Dva tábory, dva rivalové, miliony zařízení. K tomu zarytí uživatelé, kteří dávají přednost jen tomu svému a pro které neexistuje možnost, že by změnili svůj tábor.

V nejedné internetové diskusi je možné najít tisíce uživatelů kteří by svůj Android nacpali do rukou úplně každému a do nebe jej vychvalovali. Nicméně je opravdu o co stát? Vezmeme to z několika stran a budeme hodnotit několik kritérií.

Operační systém

Hned ze začátku se podíváme na samotný operační systém, který je právě zlo většiny Androidích zařízení a kde má Apple se svým iOS rozhodně navrch. Android je systém, který je možné spustit na téměř jakémkoliv zařízení. To je i důvod, proč mnoho výrobců mobilních zařízení má na tom svém právě Android. Krom výrobců mobilních zařízení se používá i například v některých autorádiích, ledničkách, chytrých televizích a dalších doplňků do domácností, včetně chytrého prkénka na WC. Zde ale vzniká právě první a zároveň největší problém.

Android díky své schopnosti běžet naprosto kdekoliv obsahuje velké množství nejrůznějších driverů. Je to z důvodu, aby v pořádku běžel na velmi širokém množství komponent, ze kterých se výsledné zařízení skládá. Kámen úrazu jsou v tomto právě výrobci samotného zařízení. Velmi často se systém pouze vezme, nainstaluje na nové zařízení a příliš se neoptimalizuje. To platí hlavně pro levnější zařízení, které už z výroby mají velmi zastaralý systém. Ruku v ruce jde s tím pak rychlost, už první krůčky nejsou úplně nejrychlejší. Je to dáno nižší cenou zařízení, u kterého by složitá optimalizace byla zbytečně drahá.

Apple má se svým iOS zde velikou výhodu. Vývoj celého operačního systému a výsledných zařízení je pouze v jeho režii. To umožňuje systém naprosto perfektně optimalizovat pro konkrétní zařízení. Vždy když vyjde aktualizace, je určená jen a pouze pro konkrétní model. Na všechny modely sice vychází ve stejnou chvíli, nicméně se liší velikostí a samotný systém v každém modelu zabírá jiné místo v paměti. Právě optimalizace pro koncové zařízení je důvod, proč jsou iPhony oproti Androidím zařízením tak svižné, díky čemu nepotřebují takovou hardwarovou výbavu.

Když už zmiňujeme právě optimalizaci operačního systému pro konkrétní zařízení, zmíníme ještě jednu věc. Uživatelé Androidu velmi často své zařízení po koupi optimalizují, přeinstalovávají a dělají s ním nejrůznější kusy pro to, aby byl telefon alespoň o trochu rychlejší. Tomuto tématu se však chci záměrně vyhnout. Jde nám hlavně o to, v jakém stavu se zařízení dostanou k zákazníkům po koupi. Navíc počítáme s tím, že každý nemá potřebné znalosti, aby se pustil do rootování zařízení atd.

Grafické prostředí a nástavby

Majitelé Androidů již tuší, uživatelům iPhone objasním. Když si koupíte nové zařízení se systémem Android, dostáváte velmi často od výrobce prostředí, které původní systém mění. Taková grafická nástavba je například TouchWiz na zařízeních Samsung. Tato grafická nástavba je opravdu přeplácaná a obsahuje hromadu přidaných funkcí a bloatwaru (předinstalované aplikace), které nové zařízení brzdí už od jeho začátků. Tyto prostředí se instalují a vyvíjí hlavně pro vlajkové lodě, nicméně se občas dostane i k těm méně výkonným zařízením. Problém podobných prostředí je ten, že systém postupem času brzdí. Uživatelů iPhone se toto netýká. Apple si vše vyvíjí tak, jak sám chce a nespoléhá se na někoho jiného, kdo systém vyvíjí. Žádné zpomalení se zde tak nekoná. Hodně levné telefony jsou toho naštěstí ušetřeny, protože jinak by nebyly k použití.

Z toho všeho co zde bylo zmíněno vychází jedna zásadní věc. Apple iPhone na svižný běh prostředí nepotřebuje kdovíjak závratně výkonný hardware a tak se zaměřují spíše na kvalitu daných komponent. Oproti tomu stroje s Androidem, pokud nejsou opravdu vybavené výkonnými komponentami, skoro se systém nehne. Tímto se tak postupně dostáváme do použitelnosti zařízení a jeho výdrže. Uživatelé Androidu jsou zvyklí své zařízení měnit daleko častěji, než uživatele iOS. Je to dáno právě tím, že Android postupem času začíná být neúnosně pomalý. Existují sice nejrůznější utility, které čistí operační paměť, provádí reset do továrního nastavení, nicméně to vše má jen krátkodobý efekt. Navíc aktualizace operačního systému kolikrát pro nový telefon s Androidem spíše nevychází a i když jste zakoupili úplně nové zařízení, je v něm předinstalovaný starý systém. Navíc následná podpora pro aktualizace není kolikrát ani 18 měsíců. V tom opět Apple se svým iOS vede. Aktualizace na své zařízení drží i 6 let. Pokud v současné době tak máte například iPhone 5S, stále máte dostupné oficiální aktualizace na nejnovější iOS. O tom si uživatelé Androidu mohou nechat jen zdát.

Když se ještě zaměříme na starší zařízení od Apple a porovnáme dnes již stařičký iPhone 5S s nějakým novějším Androidím zařízením, můžeme si všimnout jedné zásadní věci. Předinstalované aplikace, jako jsou zprávy, kontakty, fotoaparát a podobné budou na tomto zařízení daleko rychlejší, než úplně nový konkurent s Androidem.

Ve výsledku tak můžete mít nabušený Android, který na papíře ten „předražený iPhone pro ovečky“ drtí, ale zatímco kamarád s Apple už sdílí vyfocenou a upravenou fotku, vy ještě něco šudláte ve fotoaparátu…

A jakou zkušenost máte vy?

Další články

Důležitá aktualizace týkající se Mega evolucí

Mega evoluce v následující aktualizaci zažijí výraznou změnu, která mnoha hráčům vykouzlí úsměv na tváři. Navíc se blíží říjnový komunity den a tak rozhodně nové vylepšení nebude na... [ pokračovat ve čtení ]

Představení Apple Homepod mini

Současná verze chytrého reproduktoru HomePod od firmy Apple jsme se dočkali již v roce 2018. Tento reproduktor nabízí poměrně kvalitní 360° zvuk a integraci s hlasovou asistentkou Siri... [ pokračovat ve čtení ]

Vyšla aktualizace iOS 14

Dlouho očekávaná aktualizace iOS verze 14 se konečně ukázala a je možné ji stáhnout do podporovaných zařízení. V této aktualizaci uživatele čekají hlavně na přepracované widgety, novou knihovnu... [ pokračovat ve čtení ]

Bojujte s Jessie a Jamesem, než opustí Pokémon GO!

Putování Jessie a Jamese se pomalu ale jistě blíží ke svému konci. Zbývá tak již jen několik posledních dní, než nechají své neplechy a nadobro se stáhnou z... [ pokračovat ve čtení ]

Soudní spor mezi Epic Games a Apple půjde nejspíše před porotu

Největší letošní spor v herní sféře, ve které proti sobě stojí společnost Apple a herní studio Epic Games, které úmyslně porušilo podmínky Apple, které podepsalo nejspíše poputuje před... [ pokračovat ve čtení ]