Nový standard 802.11ax – rychlost až 10 Gb/s

linksys-wrt-1900ac-640x353

Je to lehce přes rok, co byl dnešní standard 802.11ac schválený a i přes to, že od ledna roku 2014 si ještě stále hledá cestu do našich domácností, a ne každý ho má doma, se v tichosti připravuje standard nový, který ten současný nahradí. Nový bezdrátový standard má označení 802.11ax a měl by dosáhnout rychlosti až 10Gb/s. V laboratorních podmínkách se povedlo mírně překročit i rychlost 10,53 Gb/s, což znamená, že 1,4GB dat by se dalo přes tento standard přesunout za vteřinu. Zde ale existují další problémy.

V reálném nasazení však tato rychlost rozhodně dosažena nebude, neboť na nepříznivý vliv kvality Wi-Fi sítě a její rychlost má rušení okolního světa, smog od ostatních Wi-Fi, stěny bytu či baráku a mnoho dalšího. Další faktor, který bude určitě hrát proti rychlosti tohoto připojení, bude fakt, že momentální počítače, mobily či chcete-li smartphony mají pomalou rychlost zápisu dat na vlastní uložiště. U těch lepších může být rychlost klidně až 80 MB/s, nicméně u těch hodně pomalých jen třeba 20 MB/s. To znamená, že této rychlosti v případě, že by tento standard splňovaly, stejně nedosáhnou. A co víc?! Takovouto rychlost momentálně nesplňují ani SSD disky… Bude mít tedy takovýto standard vůbec využití? Vyplatí se do něj časem investovat?

Tento nový standard nebude hned, jeho příchod se očekává až okolo roku 2018 a tak se pravděpodobně jistě stane, že ostatní komponenty ještě o trochu zrychlí aby nový standard nebyl tím nejrychlejším, co se bude využívat. Navíc ono když se na router s tímto standardem připojí více uživatelů a začnou hojně vyměňovat mezi sebou soubory, stejně se takovýto router zapotí a této rychlosti nedosáhne. Odhadujem že reálná hodnota by mohla být cca 2,5Gb/s, nicméně i tak jsme rádi, že se vývoj ubíhá dopředu a víme, na co se časem máme těšit
Další články

Satelitní navigace Galileo nefunguje

Je to již čtvrtý den, co satelitní navigace Galileo nefunguje. Oficiálně se zatím neví, co stojí za tím, že systém nejde a ani kdy bude opět provozuschopný.

Kryptoměna jako hlavní měna ve Venezuele

Prezident Venezuely Nicolas Maduro nařídil největší bance v zemi, aby na všech svých více než 800ti pobočkách nabízeli kryptoměnu Petro. Prezident si tak slibuje rychlejší proces osvojení kryptoměny.

Globální výpadek Facebooku

Dnes se začali objevovat první zprávy o tom, že některým uživatelům sociální sítě Facebook nejdou nahrávat obrázky. Tyto problémy se ale netýkali jen české republiky, ale měli globální charakter. Nejvíce těchto problému se dělo v Evropě a v Severní Americe.

Verze Gorilla Glass a jejich popis

Ochranné sklo mobilního telefonu je poslední dobou hodně probírané téma. Velikosti displejů mobilních zařízení téměř pořád rostou a tak potřeba je chránit je pořád větší.

Další podvodný email vládne českými schránkami. Máme vaše intimní video tvrdí…

V emailových schránkách řady uživatelů skončil podvodný email, který tvrdí, že má jejich intimní video. Video je údajně získané díky webkameře uživatele a to i u uživatelů, kteří nikdy webkameru neměli.