LYTRO – levnější než kdy dříve

lytro2

LYTRO splňuje všechny představy o tom, jak by měl fotoaparát vypadat. Navíc je opravdu velmi malý a skrývá v sobě něco, co jiný fotoaparát nemá.

LYTRO je revoluční fotoaparát, nepotřebuje ostřit a velmi jednoduše se ovládá. Má pouze tlačítko na vyfocení snímku a zbytek se ovládá přes dotykový displej 1.5″, který disponuje rozlišením 128×128 obrazových bodů. Pláte se tedy, jestli se ostří přes displej, nebo jak to fotoaparát dělá? LYTRO ostřit vůbec nepotřebuje, a přitom jsou všechny části fotografie čisté a perfektně zaostřené, i přes to, že mají jinou vzdálenost. Revoluce tohoto „drobečka“ spočívá v tom, že dovede zachytit až 11 milionů světelných paprsků, u kterých zná jejich intenzitu a směr a na základě tohoto dovede zaostřit na kteroukoliv část dané fotografie.

lytro_camera_apple_logo

Technologie je to opravdu nevídaná a focení s tímto fotoaparátem je opravdu zábava. Bohužel výsledná fotografie je ve formátu, který je potřeba vyexportovat do klasické fotky. K fotoaparátu tak dostanete software pro tento účel. V něm si pak zaostříte na konkrétní bod a převedete do klasického formátu obrázku. Výsledná fotografie nemá ale nikterak oslnivé rozlišení. Výsledek má pouze 1080 x 1080 obrazových bodů, což přebije kdejaký fotoaparát i ve starším mobilu, nicméně je to daň za novou technologii, která ještě není dokonalá, a musíme si počkat, jak se bude vyvíjet.

Když jsme si tedy fotoaparát trochu představili, vrátím se zpět k tomu, o čem měl být tento článek. Když k nám fotoaparát dorazil, prodával ve dvou variantách, ta levnější 8GB se prodávala za cenu okolo 12 500 Kč a 16GB model byl pak za cenu okolo 15 000 Kč. Jak šel čas, cena se pořád snižovala, a pokud jste se podívali na některý z velkých eshopů s elektronikou, jistě jste zjistili, že jeden nejmenovaný obchod jej prodával za cenu okolo 8 000 Kč, přičemž konkurence byla třeba i na poloviční ceně.

Naštěstí nejsme jediný trh, kde se dá tento fotoaparát pořídit… Pokud toužíte vlastnit takovýto fotoaparát, je právě ideální příležitost na nákup. Na zahraničních webech se dá sehnat za 2 000 Kč včetně poštovného, což je za tento skvělý kus techniky opravdu velmi pěkná cena.

A že se bojíte toho, že byste fotoaparát LYTRO neuměli používat? Nebojte se. Tvůrce LYTRA Yi-Ren Ng byl jednoho dne pozván samotným Stevem Jobsem, který mu dal několik rad a typů, jak by se měl fotoaparát ovládat, a co všechno by měl mít. Proto je ovládání tohoto fotoaparátu stejně intuitivní, jako ovládání produktů značky Apple.

Další články

Nově představené Need for Speed Heat se vrací ke svým kořenům

Společnost Electronic Arts oznámila nový díl populární hry Need for Speed. Pokračování populární série nese označení Heat a bylo představeno opravdu nabušeným trailerem, podle kterého to vypadá, že se série vrátí zpět ke svým kořenům.

Proč mají iPhony navrch a proč je Android zlo většiny telefonů

Android a iOS, nebo spíše telefony s Androidem proti Apple iPhone. Dva tábory, dva rivalové, miliony zařízení. K tomu zarytí uživatelé, kteří dávají přednost jen tomu svému a pro které neexistuje možnost, že by změnili svůj tábor.

FaceApp vyvolal novou lavinu na sociálních sítích. Je to však bezpečné?

Novou vlnu milionů upravených fotek vyvolala aplikace FaceApp na sociálních sítích. V posledních dnech velké množství uživatelů přes tuto populární aplikaci si nechalo upravit fotku. Co vlastně aplikace umí?

Satelitní navigace Galileo nefunguje

Je to již čtvrtý den, co satelitní navigace Galileo nefunguje. Oficiálně se zatím neví, co stojí za tím, že systém nejde a ani kdy bude opět provozuschopný.

Kryptoměna jako hlavní měna ve Venezuele

Prezident Venezuely Nicolas Maduro nařídil největší bance v zemi, aby na všech svých více než 800ti pobočkách nabízeli kryptoměnu Petro. Prezident si tak slibuje rychlejší proces osvojení kryptoměny.