LYTRO – levnější než kdy dříve

lytro2

LYTRO splňuje všechny představy o tom, jak by měl fotoaparát vypadat. Navíc je opravdu velmi malý a skrývá v sobě něco, co jiný fotoaparát nemá.

LYTRO je revoluční fotoaparát, nepotřebuje ostřit a velmi jednoduše se ovládá. Má pouze tlačítko na vyfocení snímku a zbytek se ovládá přes dotykový displej 1.5″, který disponuje rozlišením 128×128 obrazových bodů. Pláte se tedy, jestli se ostří přes displej, nebo jak to fotoaparát dělá? LYTRO ostřit vůbec nepotřebuje, a přitom jsou všechny části fotografie čisté a perfektně zaostřené, i přes to, že mají jinou vzdálenost. Revoluce tohoto „drobečka“ spočívá v tom, že dovede zachytit až 11 milionů světelných paprsků, u kterých zná jejich intenzitu a směr a na základě tohoto dovede zaostřit na kteroukoliv část dané fotografie.

lytro_camera_apple_logo

Technologie je to opravdu nevídaná a focení s tímto fotoaparátem je opravdu zábava. Bohužel výsledná fotografie je ve formátu, který je potřeba vyexportovat do klasické fotky. K fotoaparátu tak dostanete software pro tento účel. V něm si pak zaostříte na konkrétní bod a převedete do klasického formátu obrázku. Výsledná fotografie nemá ale nikterak oslnivé rozlišení. Výsledek má pouze 1080 x 1080 obrazových bodů, což přebije kdejaký fotoaparát i ve starším mobilu, nicméně je to daň za novou technologii, která ještě není dokonalá, a musíme si počkat, jak se bude vyvíjet.

Když jsme si tedy fotoaparát trochu představili, vrátím se zpět k tomu, o čem měl být tento článek. Když k nám fotoaparát dorazil, prodával ve dvou variantách, ta levnější 8GB se prodávala za cenu okolo 12 500 Kč a 16GB model byl pak za cenu okolo 15 000 Kč. Jak šel čas, cena se pořád snižovala, a pokud jste se podívali na některý z velkých eshopů s elektronikou, jistě jste zjistili, že jeden nejmenovaný obchod jej prodával za cenu okolo 8 000 Kč, přičemž konkurence byla třeba i na poloviční ceně.

Naštěstí nejsme jediný trh, kde se dá tento fotoaparát pořídit… Pokud toužíte vlastnit takovýto fotoaparát, je právě ideální příležitost na nákup. Na zahraničních webech se dá sehnat za 2 000 Kč včetně poštovného, což je za tento skvělý kus techniky opravdu velmi pěkná cena.

A že se bojíte toho, že byste fotoaparát LYTRO neuměli používat? Nebojte se. Tvůrce LYTRA Yi-Ren Ng byl jednoho dne pozván samotným Stevem Jobsem, který mu dal několik rad a typů, jak by se měl fotoaparát ovládat, a co všechno by měl mít. Proto je ovládání tohoto fotoaparátu stejně intuitivní, jako ovládání produktů značky Apple.

Další články

Nové iPhony již nemají podporu technologie 3D Touch

Mnoho uživatelů si na technologii 3D Touch zvykli a jen málo kdo si dokáže svůj život bez ní představit. Když unikli informace o tom, že nové iPhony technologií... [ pokračovat ve čtení ]

Blíží se vydání iOS 13, dostupný bude již za týden

Na letošním Keynote bylo kromě nových iPhonů, hodinek či iPadu odhaleno i datum vydání nového iOS s pořadovým číslem 13. Podle informací Applu by jsme aktualizaci měli stahovat... [ pokračovat ve čtení ]

Apple na včerejším Keynote představil novou generaci Apple Watch

Apple na včerejším Keynote představil již pátou generaci chytrých hodinek Apple Watch. Ta se sice po designové stránce příliš od svého předchůdce neliší, ale pořád je o co... [ pokračovat ve čtení ]

Apple představil zbrusu nový iPhone 11 Pro ve dvou verzích

Rok se s rokem sešel a Apple standardně na svém Keynote představil zbrusu nové verze iPhone, které jsou tento rok označené pořadovým číslem 11, spolu s nimi však... [ pokračovat ve čtení ]

Apple představil zbrusu nový iPhone 11

Rok se s rokem sešel a Apple standardně na svém Keynote představil zbrusu nové verze iPhone, které jsou tento rok označené pořadovým číslem 11.