Tři starší hry, které rozhodně stojí za zahrání!

Není to tak dlouho, co jsem se zamýšlel nad vývojem počítačů a všeho, co se od té doby postupně událo, nebylo toho rozhodně málo.

Herní studia již mnoho let chrlí na svět nové hry anebo novější verze těch starších, čímž je situace na trhu občas ne příliš přehledná. Proto se dnes podíváme na několik starších her, které si nyní lze dopřát na maximální detaily i na starším PC anebo protože nás uchvátily tím, jaké jsou. Když je řeč o tom, jak nějaká hra vtáhla hráče do děje, jak u ní někteří trávili dny herního času, a jak se od ní nedokázali odtrhnout, nemůže být na první příčce jiná hra než Mafia The City of Lost Heaven.

Mafia The City of Lost Heaven

Hra studia Illusion Softworks z roku 2002, kterou ještě dnes mnoho lidí rádo spustí a která je pro hráče, co jí zažili neodmyslitelným dílem, který byl o mnoho dále než konkurenční GTA.

Příběh této hry má naprosto fascinující děj, který ze hry udělal opravdu něco exklusivního. Mafia je také velmi často označována za nejlepší českou hru, jaká kdy vznikla. Vše začíná tak, že hrajete za taxikáře se jménem Thomas Angelo, který si touto profesí vydělává na živobytí. Bohužel, díky blbé shodě náhod se k němu do vozu dostanou dva gangsteři od pana Salieriho a jeho úkolem je rázem přežít automobilovou honičku. Když vše proběhne jak má, odveze tyto dva hochy do Salieriho baru, kde na něj čeká tučná obálka jako díky. Když se dostal Thomas domů, zjistil, že v obálce je o něco víc než jen na opravu auta, ale nechce se i přes velké množství peněž zahazovat s Gangstery a dál se živí jako taxikář.

Tento plán mu vychází do doby, než ho jednoho dne odchytí skupinka gangsterů, zrovna když si dopřává odpočinek po šichtě. Jsou to přesně ti, kterým předtím ujel se Salieriho lidmi. Naštěstí se Tommy nachází v nedalekém okolí Salieriho baru a tak se vydá tou jedinou cestou, a to i přes to, že sám nechce. Od té doby se Thomas postupně stává součástí Salieriho rodiny a je postupně zasvěcován do všeho, co se děje.

Hra se postupem hodně vyvíjí a obsahuje dvacet misí s různorodou náplní, které se od sebe dost liší. Jak příběh pokračuje dále, to již prozrazovat nebudu. Ti, kteří tuto hru okusili jistě tuší, protože tato hra je opravdu nezapomenutelná i pokud jste ji několik let nehráli. Ti z vás, kteří hru neznají, tak doporučuji, abyste si tuto díru ve vzdělání doplnili, opravdu se to vyplatí.

Jak již bylo řečeno, hra vyšla v roce 2002, avšak poslední opravná verze 1.2 byla uvolněna v roce 2005. Hra je tedy opravdu velmi stará, nicméně má velmi pěknou grafiku, sice se s nejnovějšími hrami rovnat nemůže, ale to jí ani nemůžeme vyčítat.

Systémové požadavky jsou:

Minimální Doporučené
Procesor: 500 MHz Procesor: Pentium III/AMD 700 MHz
RAM: 96 MB RAM: 128 MB
Videopaměť: 32MB Videopaměť: 64MB
Velikost na disku: 1,8 GB Velikost na disku: 1,8 GB
Windows 98 a novější Windows 98 a novější

Jak je tedy vidět, hra je opravdu velmi málo náročná a v dnešní době jí tedy může hrát opravdu kdokoliv. A ještě jeden bonus na závěr, pro ty, kteří hru nikdy nehráli, hra je kompletně v češtině i s českým dabingem.

mafia

Doom 3

Série Doom byla vždy akční sci-fi FPS střílečka s prvky survival hororu. Nebo tedy alespoň poslední díl. Hra byla vydána společností Activision (ano, ti co dělají už několik let to samé CoD dokola a myslí si, že to všechny baví), již v roce 2004. O něco později byla přizpůsobena pro platformu Linux a o něco později pro Mac OS X. Hra dokonce vyšla i pro Xbox ale to jí na oblíbenosti moc nepřidalo, i když se jednalo o perfektní hru.

Série doom je známá mnoha hráčům i přes to, že se k třetímu dílu této hry nikdy nedostali, protože již v roce 1995 vyšla první verze a verze s označením Doom 2 byla k dispozici již v roce 1998, obě si však byly velmi podobné a po grafické stránce s touto nemají vůbec co dělat.

Hra totiž vůbec neřeší, co se dělo v předchozích dílech a vše je zasazeno do nového příběhu, podle kterého byl zfilmován i jeden film, jeho název je trochu nečekaně DooM. Vše se odehrává v roce 2145 na Marsu, kde společnost UAC má nadnárodní komplex, ve kterém se provádí několik různých průzkumů, mezi které patří teleportace, biologický výzkum a v neposlední řadě i výzkum pokročilých zbraní. Vše funguje krásně do doby, než se jeden z experimentů teleportace pokazí a vše vyústí v otevření brány do pekel, což má za následek invazi démonů.

Ve hře se tedy dostáváte do role vojáka, jenž musí zjistit, co že se to na Marsu vlastně stalo a při tom zlikvidovat několik nepřátel a hlavně zabránit pekelnému útoku na planetu Zemi. Toto vás čeká v této akční sci-fi střílečce, která je opravdu velmi dlouhá, co se týká herního času. Hra navíc obsahuje multiplayer, což hráči jistě ocení. Hra na tehdejší dobu byla o trochu více náročná než jiné hry, ale s trochou štěstí jste ji hravě spustili.

Systémové požadavky jsou:

Minimální Doporučené
Procesor: Pentium 4 1,5 GHz či Athlon 1500+ Procesor: 3 GHz
RAM: 384 MB RAM: 512-1024 MB
Grafická karta: GeForce 3 nebo RADEON 8500 Grafická karta: GeForce 6800 či RADEON 9800
HDD: 2 GB volného místa HDD: 2 GB volného místa

Je tedy vidět, na dnešních sestavách by se hra dala celkem v klidu rozjet a rozhodně byste s ní neměli mít problém.

 

doomiii

Call of Duty 4: Modern Warfare

Hra, kterou mnoho lidí jistě zná…Hra, která je už od roku 2007 stejná, jen se autoři snaží, aby nebyla. Vždy jde jen o přeskinování zbraní, vytvoření jiných map, ale jde pořád o jednu a tu samou hru. Věřím, že vášniví hráči této série se mnou jistě souhlasit nebudou, ale je tomu tak. Hra je od roku 2007 stejná a za tu dobu se tuším jen jednou změnil herní engine, resp. byl lehce vylepšen, aby byl náročnější pro PC, ale jak by řekl zastánce CoD, má to hezčí grafiku…

Nicméně tuto hru jsem nevybral kvůli tomu, abych říkal, jak je na nic, a že je to od této chvíle jedno a to samé. Hra byla úplně první, která bojovou scénu posunula z období první/druhé světové války do současnosti a jak to vypadá, mnoho lidí to baví. Hra byla na poli předchozích dílu Call of Duty něčím novým a tak si jí oblíbilo mnoho hráčů a tohoto dílu se ještě dodnes mnoho hráčů drží a ještě se ve velkém hraje v multiplayer modu. I když progaming dal již této hře sbohem minulý rok, zejména kvůli velkému výskytu cheaterů. Jinak je ale až neuvěřitelné, že se těší takovéto oblibě, když uvážíme, že je z r. 2007.

Hra má ale velmi krátký singleplayer, ostatně jako všechny následující díly. V tomto díle se dostanete v singleplayerové kampani do role několika charakterů, jako jsou seržant John „SOAP“ MacTavish, seržant Paul Jackson anebo kapitán John Price. Na krátkou chvíli se ale také dostanete do kůže Yasira AL-Fulaniho, prezidenta země na blízkém východě, ale za toho si opravdu nezahrajete, protože je skoro hned popraven.

Hra krom verze pro Windows byla vydána i pro Mac OS X a konzole PlayStation 3 a Xbox 360. Nicméně tato hra na rozdíl od těch předchozích není hra, kterou byste nutně museli hrát… Stačí vám kterýkoliv následující díl a věřte v to, že to bude úplně to samé, jen v jiném grafickém kabátku.

Systémové nároky jsou:

Minimální Doporučené
Procesor: Pentium 4 2.4 GHz nebo AMD Athlon 2800+ Procesor: 2.4GHz dvoujádro nebo lepší
RAM: 512 MB (768MB Vista) RAM: 1GB pro XP, 2 GB pro Vistu
HDD: 8 GB volného místa HDD: 8 GB volného místa
Grafická karta: GeForce 660 nebo Radeon 9800 PRO Grafická karta: GeForce 7800 nebo Radeon X1800 nebo lepší

Jak je vidět, postupem času se hra dostala na daleko vyšší systémové nároky a právě proto, pokud si chcete zahrát některé z nových Call of Duty, protože tento žánr neznáte, je tento díl více než vhodný.

 

cod4




Další články

Vzpomínáme na Nokii 3210

V dnešním nostalgickém díle se vrátíme do roku 1999 a řekneme si něco o modelu Nokia 3210, který byl u nás velmi rozšířen a... [ pokračovat ve čtení ]

Letos je to přesně 21 let od vzniku mobilní sítě Oskar

Právě před dvaceti jedna lety zahájila ostrý provoz třetí mobilní síť. Tehdy mobilní síť Oskar doplnila dvojici operátoru Eurotel a Paegas. Pro ty co... [ pokračovat ve čtení ]

Kompletní srovnání váhy a rozměru iPhonů

Přemýšleli jste někdy nad tím, který iPhone je nejlehčí, nebo naopak, který v kapse opravdu poznáte? Připravili jsme si pro vás jednoduchou tabulku, kde... [ pokračovat ve čtení ]

Tvůrci populární hry Fortnite podnikají další soudní kroky

Určitě si vzpomenete, když na konci srpna minulého roku došlo ke smazání Fortnite z Google Play a Apple App Store. Vše bylo způsobeno porušením... [ pokračovat ve čtení ]

Pixwords a trochu nostalgie nad starší mobilní hrou

Hra Pixwords se i přes fakt, že jde o mobilní hru z roku 2014 těší velké oblibě hráčů. A neustále na ni hledá mnoho... [ pokračovat ve čtení ]

Proč je klasická čtečka otisku lepší než ta v displeji

Trend posledních let je mít zařízení se čtečkou otisku prstů (pomineme teď na chvilku 3D scan nebo FaceID), kde někteří výrobci pokročili a místo... [ pokračovat ve čtení ]

Vyšla aktualizace iOS 14.2

Právě byla uvolněna oficiální aktualizace iOS ve verzi 14.2. Dostupná je pro všechny zařízení, které podporují verzi iOS14. Dále pokračujeme popisem od samotného Apple,... [ pokračovat ve čtení ]

První z rodiny Apple Silicon je procesor M1

Na poslední podzimním Apple Eventu se událo mnohé. Hlavní novinkou je ale krom nových MacBooku či Mac Mini bezesporu procesor M1, který posouvá hranice... [ pokračovat ve čtení ]

Apple A14X výrazně překonává výkonem Intel Core i9

Na webu Apple Insider se objevil výkonnostní test nového čipu Apple A14X. Přesto, že se jedná o procesor, kterým budou vybaveny nové iPady Pro... [ pokračovat ve čtení ]

Blíží se třetí podzimní Apple Event

Apple tento rok na rozdíl od předchozích let představuje nové produkty postupně. Vždy proběhla podzimní Keynote, kde byli všechny novinky představené. Spolu s nimi... [ pokračovat ve čtení ]