Operační systémy od Microsoftu mají závažnou trhlinu. Pozor! Chyba se netýká jen starého systému, jako je třeba Windows XP. Hrozba je obsažena snad ve všech verzích včetně těch, které nejsou určené pro běžné uživatele, tedy serverové distribuce. Chybu mají dokonce i dnes nejrozšířenější Windows 7 a Windows 8/8.1.
Chyba byla sice objevena již na začátku minulého roku, nicméně se nejednalo jen o drobnost. V Microsoftu to zřejmě nebylo moc jednoduché, když jsme se dočkali opravy až teprve teď. Na rozdíl od známých zranitelností, jako jsou Heartbleed, Shellshock či Gotofail, je totiž obsažena v základních součástech operačního systému. Proto oprava trvala tak dlouhou dobu. Bylo potřeba dlouhé testování, aby se neovlivnil chod aplikací a nebyly ovlivněny jiné funkce systému.
Podle bezpečnostních expertů by hackeři mohli trhlinu použít k ovládnutí cizího PC. Trhlina by jim měla umožnit průnik do systému a mohli by zde instalovat libovolné programy či viry. Krom těchto akcí by podle všeho mohli mít neomezený přístup na disk, ze kterého by pak mohli prohlížet veškerá data či je libovolně mazat.
Bohužel tato oprava nebude dostupná pro Windows XP na které již nejsou dostupné aktualizace. Ze zprávy Microsoftu vyplývá, že pokud se taková chyba objeví, již nebude opravena. To se vyplnilo, nyní se tedy dá definitivně říci, že Windows XP nejsou bezpečné.
Dalším takto zasaženým systémem od Microsoftu je Windows Server 2003. Tento systém je sice oficiálně podporován až do července, ale právě kvůli tomu, že by oprava mohla kriticky ovlivnit chod některých aplikací, ji Microsoft pro tento systém neuvolní.
Systémy, kterých se tedy tato chyba týká, a je potřeba provést bezpečností aktualizaci pro odstranění trhliny jsou následující: Windows Vista, Windows Server 2008 R1 i R2, Windows 7, Windows Server 2012 R1 i R2, Windows 8, Windows RT, Windows 8.1 a Windows RT 8.1. Pokud tedy některý z těchto systému máte, rozhodně s aktualizací déle neotálejte. V případě staršího systému je velmi doporučen přechod na novější systém nebo instalace alternativního OS, jakým je například Linux. V něm jistě mnoho uživatelů Windows XP potěší distribuce, která se tváří jako Windows XP, jedná se o úpravu Ubuntu. Najdete ji pod označením XP Like resp. Linux KDuXP.