Poslední dobou se množí velké spekulace o tom, co je lepší a vhodnější pro mobilní zařízení. Existují zde dvě skupiny, které tvrdí pravý opak. My jsme se rozhodli v to, že zkusíme shrnout jednotlivé vlastnosti jak Gorilla Glass, tak safíru.
Poslední dobou se začínají rozšiřovat smartphony, které mají čelní sklo právě z zltra pevného skla Gorilla Glass. Jeden z prvních, který byl chráněn třetí generací byl Galaxy S 4. V současné době již existuje Gorilla Glass 4, toto nové sklo má být až 2x pevnější než předchozí generace. To znamená, že sklo Gorilla Glass 4 o poloviční šířce by mělo nabídnout stejné vlastnosti, jako dvakrát širší Gorilla Glass 3. To jistě ocení výrobci mobilních zařízení, který se rok od roku snaží vytvořit tenčí zařízení než konkurence.
Za výrobou Gorilla Glass stojí americká společnost Corning. Ta má záběr v hodně aktivitách, které se týkají skel. Bohužel zrovna tato společnost nejvíce kritizuje Safírové sklíčka. Díky tomu se dostává pod palbu nejen safírové sklo, ale i společnost Apple, která safírovým sklem osazuje čočky fotoaparátu od iPhone 5.
Safír má velikou výhodu, co se týče poškrábání povrchu, je až třikrát odolnější na poškrábání než poslední verze Gorilla Glass. Někteří analytici tvrdí, že tvrdost safírového skla je až u úrovně diamantu.Nicméně je velmi pravděpodobné, že právě v tomto skle vidí Apple budoucnost a je také pravděpodobné, že některý z následujících zařízení přední vrstvu z právě safíru bude mít.
Senior a víceprezident společnosti Corning Glass, Tony Tripeny odpověděl na otázku, jaké vidí výhody tvrzeného skla oproti safíru takto:
„Vidím spoustu nevýhod safírových skel oproti Gorilla Glass. Je asi 10 krát dražší, je 1,6 krát těžší a jeho výroba spotřebuje asi 100 krát více energie, což je velice neekologické. Navíc propouští méně světla, což způsobuje tmavší obraz nebo větší spotřebu baterie. A kromě toho se tříští, podle našich testů vydrží Gorilla Glass 2,5 krát větší tlak, než safírové sklo. Takže v celkovém součtu považujeme použití safíru ve spotřební elektronice jako velmi neatraktivní.“
Když vezmeme průměrnou velikost displeje dnešních zařízení, vrstva Gorilla Glass vyjde na průměrně 3$, v případě že by telefon byl potažen safírovým sklem, byla by cena 10x vyšší. To znamená, že safírové sklo se rozhodně nedostane do levných zařízení, pokud se nějakým způsobem nedokážou snížit náklady na jeho výrobu. Hlavní problém je v délce výroby. Safír vyžaduje asi 4000x delší dobu výroby. Zde je problém v jeho tvrdosti. Jak již bylo zmíněno, safír je skoro 3x tvrdší než poslední verze Gorilla Glass. Tedy jeho obrábění je složitější a zatím není dokonalá technologie, která by dokázala produkovat velké části bez chyb. Vadná místa je potřeba vyřezávat. A právě i přes prokazatelně vyšší odolnost proti poškrábání jsou nevýhody tohoto skla podle společnosti Corning převažující.
Celý tento spor se týká toho, že společnost která stojí za Gorilla Glass kritizuje něco, co sami nemají a neprodukují a s tím se dostávají pod palbu společnosti, které právě v safíru vidí budoucnost. Pokud by se podařilo za pár let zlevnit produkci safíru, byl by safír daleko vhodnější pro použití na čelním skle chytrých zařízení. Zatím je to ale jen něco, co patří do dražších zařízení, jako je právě iPhone od společnosti Apple, kde výrobci nevadí, že je cena jejich zařízení o něco vyšší než konkurence, za ten luxus to stojí.