Je to neuvěřitelné, ale právě dnes slaví své desáté narozeniny Linuxová distribuce se jménem Ubuntu. Bylo to právě 20. října 2004, co vyšla verze 4.10 se jménem Warty Warthog.
Když vezmeme trh, který tu byl před deseti lety, na poli velkých hráčů byl Microsoft se svými do teď „skoro“ nesmrtelnými Windows XP, které ještě dnes, i když už nejsou oficiálně podporovány se těší na mnoha strojích velké oblibě. Bylo to ještě hodně dávno předtím, než začala nějaká Vista či Sedmičky existovat. Tou dobou nikdo neměl iPhone, iPad ani jiný takto mocný tablet či telefon. Samsung si o nějakém Galaxy mohl jen nechat zdát. O systému Android tenkrát nebyly žádné zprávy, nikdo neřešil jak snadno je napadnutelný, nikdo neřešil že si ho potřebuje rootnou kvůli kdejaké kravině a ani nic s ním společného, protože tou dobou snad ještě ani nebyl v plánu. Intel s AMD se připravovali na uvedení svých prvních, dvoujádrových procesorů, které byli oficiálně uvedeny až v dubnu následujícího roku.
Byla to krásná doba, vše běželo jen v jednom jádře. Tehdejší hry byli plné, naprosto strhujících a poutavých příběhů. Plné naprosto ojedinělých akcí a hlavně, nebyly na dohrání tak neuvěřitelně jednoduché, jako je to u dnešních titulů. Na mysli mám zrovna hru Mafia, která vyšla v roce 2002, o rok později byla portována pro Playstation 2 a rok na to pro XBOX. Ano, Playstation 2! To byli časy!
A právě do tohoto všeho přišlo Ubuntu! Systém, který z hlediska snadného použití přináší opravdu veliký skok. Vzpomeňme si na slavnou větu Neila Armstronga „Je to malý krok pro člověka, obrovský skok pro lidstvo.“. Podobně na tom tenkrát bylo Ubuntu. Jednalo se tedy od doby Gaëla Duvala, který na přelomu století představil MandrageLinux o první, uživatelsky opravdu blbuvzdorný Debian s opravdu extrémně zjednodušenou instalací ovladačů grafických karet.
Distribuce byla opravdu ojedinělá, a co jí na výjimečnosti opravdu velmi dodalo, byli uživatelské PPA repozitáře. Linux až do této doby totiž neměl schopnost nabízet ihned všemožné existující aplikace a jejich nejnovější verze. Pokud si představíme skutečnost, že na ostatních systémech se uživatelé doslova rvali s verzovacím systémem, kompilací která často vedla i k nekonzistenci systému, byl to opravdu velký pokrok… protože kde jinde mohli uživatelé instalovat nejnovější verze jen kliknutím a sledováním, co se děje.
Vše, co Ubuntu, respektive Canonical linuxovému světu přinesl, jej změnili hodně k lepšímu a i když je právě Canonical velmi kritizovaný, nebýt jich, kdo ví kde by byl linux dnes.