iBeacon

ibeaconiBeacon je technologie prosazovaná společností Apple. Tato technologie je velmi často srovnávána s technologií NFC, avšak rozdíly mezi těmito technologiemi jsou značné.

Technologie NFC dokáže fungovat jen na vzdálenost několika málo centimetrů, všeobecně se dá říci, že optimální vzdálenost pro přenos dat mezi telefony je cca 4cm ale může fungovat až klidně i do 10 cm, zde to záleží na mobilním zařízení.

Technologie iBeacon je postavená na technologii Bluetooth, přesněji na verzi BLE 4.0, to znamená že vzdálenost, na kterou lze data přenášet může být klidně i 50 metrů, zde se zdá, že společnost Apple se prostě nechtěla smířit s tím, jak malý dosah NFC má a proto jej poměrně vesele ignoruje.

 

Co iBeacon nabízí za možnosti:

  • Umožňuje zasílat notifikace, pokud dorazíte do určité zóny (např. vítejte v H&M a využijte letní slevy )
  • Dovede pomoct s nákupem (s aplikací pro nákupní seznam je nakupování hračka a navíc dovede navigovat, kde se co nachází)
  • Umožňuje orientovat se v prostoru, kde GPS nedosáhne
  • Analytika (díky možnosti sledovat, kudy prodejnou chodí více zákazníků je možné optimalizovat a přeorganizovat prodejnu)
  • Přenos dat na velkou vzdálenost

 

Jak může iBeacon třeba fungovat? Uvedeme klasický příklad prodejny ve které je vysílač iBeacon. Pokud návštěvník do prodejny vstoupí a má mobilní zařízení se zapnutým Bluetooth a specializovanou aplikaci, zobrazí se mu při vstupu do prodejny informace, kterou vysílač posílá.

ibeacon-welcome

Bluetooth má dneska velké množství mobilních zařízení, bohužel pro iBeacon je zapotřebí aby to byla přímo verze 4.0 a těch je na trhu minimum (nejnovější iPhony a dražší Androidy). Další co je zapotřebí pro správný běh je specializovaná aplikace, avšak nutnost mít neustále zapnutý Bluetooth a nainstalovanou aplikaci je pro většinu uživatelů nepřekonatelný problém i když se například v novém iPhone jedná o verzi LE která baterii téměř nevybíjí.

Technologie iBeacon však nemusí sloužit jen k reklamě při vstupu do prodejny, vzhledem k citlivosti je možné jinou informaci zasílat na dálku, jinou když se přiblížíte, tedy například při vstupu do prodejny dostanete informaci o právě probíhajících slevách, copak u stojanu kde si vybíráte boty vidíte na chytrém telefonu hned doplňky, co se k nim hodí.

Další užitečná funkce pro majitele obchodních domů je možnost, pokud prodejce v obchodním domě bude mít nainstalováno více iBeacon vysílačů, zjistit, kudy mu proudí nejvíce zákazníků.iBeacon-lokalizace

Naopak pro zákazníky více vysílačů má výhodu, pokud budou mít v chytrém telefonu nainstalovanou aplikaci, ve které budou mít nákup, co potřebují, bude se vždy přeskládávat tak, aby nejbližší položky byly nahoře, tedy nebude potřeba neustále rolovat nahoru a dolu, což je jistě příjemné.

Další užitečná možnost je navigace uvnitř obchodního domu, zde to iBeacon zvládá velmi dobře, na rozdíl od systému GPS, který má v takovýchto podmínkách opravdu mizerné výsledky a nebo není vůbec dostupný.

 

Bluetooth LE

Technologie Bluetooth 4.0, Bluetooth Smart a nebo Bluetooth LE (Low Energy) byli vyvinuté společností Nokia, nicméně od známého protokolu bezdrátové komunikace Bluetooth se liší zásadně nižší spotřebou elektrické energie.

Další články

Nové iPhony již nemají podporu technologie 3D Touch

Mnoho uživatelů si na technologii 3D Touch zvykli a jen málo kdo si dokáže svůj život bez ní představit. Když unikli informace o tom, že nové iPhony technologií... [ pokračovat ve čtení ]

Blíží se vydání iOS 13, dostupný bude již za týden

Na letošním Keynote bylo kromě nových iPhonů, hodinek či iPadu odhaleno i datum vydání nového iOS s pořadovým číslem 13. Podle informací Applu by jsme aktualizaci měli stahovat... [ pokračovat ve čtení ]

Apple na včerejším Keynote představil novou generaci Apple Watch

Apple na včerejším Keynote představil již pátou generaci chytrých hodinek Apple Watch. Ta se sice po designové stránce příliš od svého předchůdce neliší, ale pořád je o co... [ pokračovat ve čtení ]

Apple představil zbrusu nový iPhone 11 Pro ve dvou verzích

Rok se s rokem sešel a Apple standardně na svém Keynote představil zbrusu nové verze iPhone, které jsou tento rok označené pořadovým číslem 11, spolu s nimi však... [ pokračovat ve čtení ]

Apple představil zbrusu nový iPhone 11

Rok se s rokem sešel a Apple standardně na svém Keynote představil zbrusu nové verze iPhone, které jsou tento rok označené pořadovým číslem 11.