Nedostatek adres na starém protokolu

Nebude trvat dlouho a počet IP adres v Evropě a na Blízkém východě bude vyčerpán. IP adresa je unikátní kombinace čísel v rozmezí 1-254 po čtyřech oktetech (např. 88.77.66.55), díky které se určuje konkrétní server, na kterém je doména.

Nyní je používaný protokol IPv4, jde o starý protokol který používá 32bitové adresy, počet IP adres v IPv4 je tedy 4 294 967 296 (2^32). Bohužel je toto číslo ale nedostatečné a tak se přišlo s novým protokolem IPv6, zde je adresní prostor několikanásobně vyšší, je to přesně 340 282 366 920 938 463 463 374 607 431 768 211 456 IP adres (2^128), vzhledem k tomu, že jste číslo jistě přeskočili, podotknu jen, že je to 38 místné číslo, tedy adres oproti předchozí verzi je tedy opravdu hodně.

Každý si jistě řekne, tak proč se to rovnou nepřehodí? Problém je v kompatibilitě, ta zde není, u starých zařízení, které tento protokol nepodporují, tedy v případě že se na IPv6 přejde (nebude to hned a chvíli to bude trvat), nejstarší zařízení se nebudou moci k internetu připojit, nicméně již teď mnoho serverů běží na obou protokolech a s přestupem se postupně počítá.
Další články

Nově představené Need for Speed Heat se vrací ke svým kořenům

Společnost Electronic Arts oznámila nový díl populární hry Need for Speed. Pokračování populární série nese označení Heat a bylo představeno opravdu nabušeným trailerem, podle kterého to vypadá, že se série vrátí zpět ke svým kořenům.

Proč mají iPhony navrch a proč je Android zlo většiny telefonů

Android a iOS, nebo spíše telefony s Androidem proti Apple iPhone. Dva tábory, dva rivalové, miliony zařízení. K tomu zarytí uživatelé, kteří dávají přednost jen tomu svému a pro které neexistuje možnost, že by změnili svůj tábor.

FaceApp vyvolal novou lavinu na sociálních sítích. Je to však bezpečné?

Novou vlnu milionů upravených fotek vyvolala aplikace FaceApp na sociálních sítích. V posledních dnech velké množství uživatelů přes tuto populární aplikaci si nechalo upravit fotku. Co vlastně aplikace umí?

Satelitní navigace Galileo nefunguje

Je to již čtvrtý den, co satelitní navigace Galileo nefunguje. Oficiálně se zatím neví, co stojí za tím, že systém nejde a ani kdy bude opět provozuschopný.

Kryptoměna jako hlavní měna ve Venezuele

Prezident Venezuely Nicolas Maduro nařídil největší bance v zemi, aby na všech svých více než 800ti pobočkách nabízeli kryptoměnu Petro. Prezident si tak slibuje rychlejší proces osvojení kryptoměny.