Právě před dvaceti jedna lety zahájila ostrý provoz třetí mobilní síť. Tehdy mobilní síť Oskar doplnila dvojici operátoru Eurotel a Paegas. Pro ty co jsou mladšího data nebo již nepamatují, Eurotel je dnes O2 a Paegas je T-Mobile. Ale vezmeme to pěkně od začátku.
První kuriozitou je doba, za kterou byl Oskar schopen rozjet svojí síť. Od vyhlášení výběrového řízení na třetího operátora do jeho spuštění to trvalo jen půl roku. A k ostrému provozu pak další tři měsíce. Celkově se tak síť od vyhlášení výběrového řízení do ostrého komerčního provozu dostala za neuvěřitelných devět měsíců.
Tendr na třetího operátora byl vyhlášen v létě roku 1999 a krom Oskara se do něj tehdy přihlásil i Vodafone, Orange, Francouzský, Britský nebo Rakouský Telecom a nebo CrysTel. Tehdejší vítěz Oskar byl společným podnikem kanadské společnosti TIW a banky IPB. Bohužel rok po vyhlášení tendru banka IPB upadla v zapomnění, nicméně Oskar pád minoritního akcionáře přežil.
Oskar nezahálel a po vyhlášení tendru v září 1999 a s potřebnou licencí začal velmi rychle stavět svou síť. Byla to doba, kdy oficiálně nebyly jeho simkarty dostupné a pro pár jednotlivců byly jen a pouze v bílé barvě a neměli ani vlastní logo. Byla to doba, kdy vyjet za hranice Prahy znamenala okamžitou ztrátu signálu a dovolat se dalo snad jen v Praze. Největším problémem bylo frekvenční pásmo 1800MHz, kterým se především mimo město pokrývá výrazně hůř, než rozšířenější frekvencí 900MHz.
Další, co se z dnešního hlediska zdá jako kuriozita byl fakt, že v roce 2000 nebyly úplně běžné duální telefony. Pokud jste měli třeba Nokii 5110, což byla odlehčená verze modelu Nokia 6110, na síť Oskaru jste se nepřipojili. Nokia 5110 podporovala totiž jen frekvenci 900MHz a tak po vložení simkarty Oskaru síť vůbec nebyla schopna vyhledat. Prvním telefonem, který obě frekvence podporoval byla až Nokia 3210, předchůdce legendární Nokie 3310. Nokia 3210 byla vůbec první, která měla vyměnitelné jak přední, tak zadní kryt. Předchozí 5110 měla pouze přední a i přes to, jsem jí snad v jiné, než tmavě modré barvě v životě neviděl. 3210 také stejně jako 5110 nabízela legendárnu hru had, ale pořád ve verzi, kdy se nedalo prolézat zdmi. To přišlo až s 3310kou. Nejvíce rozšířenou barvou Nokie 3210 byla tmavě šedá okolo kláves a světle šedá okolo displeje. Já osobně jsem jí měl v kombinaci zlaté okolo kláves a stříbrné okolo displeje. Navíc okolo roku 2000 se na spoustě vietnamských stánků prodávali nejrůznější barevné mutace krytu a každý jich měl hned několik doma, ale to už je hodně velká nostalgie. Zpět k Oskaru.
Počátek roku 2000 byl pro Oskar celkem silný. V lednu již hlásil pokrytí 42% populace a od 8. ledna zahájil prodej svých služeb. Nicméně ostrý provoz byl zahájen až na začátku března. Vzhledem k tomu, jak jsem zmínil dříve byly simkarty Oskaru dostupné, jen jako bílé bez loga ještě před oficiálním zahájením prodeje, měl Oskar přes 5000 zákazníků ještě před ostrým startem. V létě roku 2000 pak již více než 100 000 klientů a do konce roku 2000 to dotáhl na neuvěřitelných 300 000 klientů. Co se pokrytí populace týče, měl v létě pokryto již 88%, na konci roku pak dosáhl na neuvěřitelných 96% populace. Je až neuvěřitelné, když porovnáme dnešní výstavbu sítě, kdy před 21 lety se někdo rozhodl a za rok a půl pokryl 96% populace svou sítí. Dnešní budování sítě 5G je proti tehdejšímu tempu opravdu pomalé. Navíc 4G sítí pořád není pokryto tak, aby byla na všech místech dostupná a to je s námi již několik let.

Rok 2000 byl pro Oskar vůbec výjimečný. Po Nokii 3210 přišla legendární Nokia 3310, která se stejnou podporou pásma šířila síť Oskaru stále dále. Vybavujete si funkci skladatel a možnost vytvořit si vlastní vyzvánění? Zase odbočuji, zpět k Oskaru.
Pamatujete si někdo, jaká byla tehdejší webová adresa na služby Oskaru? Nebudu dlouho napínat, ale byl to oskarmobil.cz. Nebo spíše na této adrese byl dostupný ze začátku. V počátcích se totiž pravděpodobně vůbec nevědělo, jak se nový operátor bude nazývat (proto ty bílé simkarty bez loga). Dlouho to totiž vypadalo, že se třetí operátor bude nazývat Český mobil, nicméně název Oskar přišel opravdu náhle a to až někdy na jaře 2000. A díky tomu, že si představitelé společnosti nezajistili včas doménu oskar.cz, používal jí menší prodejce počítačů. Nakonec došlo k mimosoudnímu vyrovnání, nicméně za doménu oskar.cz společnost zaplatila stotisícovou částku. Proto ta mezi verze s oskarmobil.cz, ale to už jsou z dnešního pohledu jen drobnosti.
Pamatujete si někdo na začátky mobilního internetu? Komu se vybaví technologie GPRS? Sítě GSM obvykle podporuje schéma CS-1 a CS-2. Dostávali jsme se tak na rychlost přenosu 8kb/s resp. 12kb/s a tehdy jsme za to byli vděční. Nicméně internet tenkrát byl opravdu velmi drahý ale byl to začátek a někde se začít muselo. Navíc tehdejší internet nebyl responzivní, neměl obrázkovou grafiku a byl víceméně jen textový.
Spolu s technologií GPRS přišla ještě technologie WAP a pak následovaly MMS a 3G. Bohužel více toho Oskar za svou éru nestihl. V roce 2006 jej koupil Vodafone a Oskar tak přestal navždy existovat. Oskar byl tak vůbec poslední z českých operátorů, který přešel pod globálního giganta. Paegas se totiž proměnil na T-Mobile již v roce 2002, Eurotel byl koupen v roce 2005 a v roce 2006 přejmenován na O2.
Nyní trochu nostalgie, když byla řeč o té bílé sim kartě bez loga. Ta mi vydržela opravdu velmi dlouho. Po Nokii 3210 se přemístila do novějšího sourozence a to Nokie 3310 kde sloužila zhruba dva roky. V roce 2003 jsem slavnou 3310 vyměnil za svůj vůbec první telefon s barevným displejem. Šlo o Nokii 3300. Pro ty co neznají, je to předchůdce N-Gage a byl to na tu dobu opravdu neuvěřitelný telefon. Měl podporu MMC karet, které vlastně dnes už neexistují a nahradili je SD karty, rádio ze kterého na kartu uměla nahrávat pomocí tlačítka a když se dala pod lampičku, v noci fosforeskovala. Poté jsem jí vyměnil za Nokii 6600 a následně N70. Po N70 se začali objevovat vůbec první MDA a PDA a ty byli většinou od T-Mobile. Vysouvací konstrukce klávesnice a já tenkrát měl iMate JAMin, který poháněli Windows. Zařízení, co nikdo jiný, koho jsem znal neměl. Znáte to, tuštička co se vytáhne z rohu, dotykový displej. V některém ze starších filmu je to fakt cool. A pak následoval vůbec první iPhone, u nás téměř nesehnatelný. Neuměl vůbec nic, velký barevný displej ale nedokázal přijmout MMS, neuměl vyměnit pozadí plochy, neexistoval App Store, ale sim karta Oskaru v něm pořád fungovala. Jediné co se změnilo, že místo názvu Oskar tam byl Vodafone, ale pořád s bílou sim Oskar. A pak přišel legendární iPhone 3G, trochu mu trvalo než se tady začal prodávat, ale nakonec tu byl. První co podporoval 3G síť a také první, pro který byla stará sim karta Oskaru až moc stará a neumožňovala se telefonu do této sítě připojit. Simka mi vydržela tedy neuvěřitelných 10 let a nebýt toho, že nepodporovala novou technologii, jistě by pokračovala dále. I když, následující sim kartu jsem vyměnil zase za 3 roky, protože nepodporovala LTE, ale to už jsme u Vodafone a iPhone 5S.
Těm co éru Oskaru zažili nezbývá, než zatlačit slzu a vzpomínat, jaké to byli časy.