Waze

wazeIMG_3476Waze je v první řadě sociální síť určená pro řidiče, kteří sdílejí informace z cesty s ostatními. V prostředí této aplikace krom klasické navigace, jakou nabízí konkurence můžete rovnou hlásit policejní hlídky, kolony, nebezpečí na vozovce či komunikovat s ostatními řidiči. Celou síť silnic, dálnic a v podstatě celý mapový podklad je vytvořen komunitou Wazerů. Je díky tomu velmi přesná, reaguje velmi rychle na změny/uzavírky a v místech, kde je velké množství Wazerů šetří opravdu mnoho času.

Další co aplikace velmi láká používat, krom klasické navigace je i možnost alternativní reality pro hru. Tím že jezdíte a hlásíte vše, co se okolo vás děje dostáváte body, které jsou zapotřebí, aby jste dosáhli vyššího levelu. A jsou k dispozici i žebříčky, ve kterých vidíte, jak si vedete proti vašim přátelům či ostatním Wazerům z vaší země či z celého světa.

Aplikace je to již starší, nicméně až poslední dobou se stala velmi rozšířenou a je pravda, že díky silné komunitě, alespoň u nás v republice dovede například po Praze ušetřit opravdu mnoho času.

IMG_3478Krom hraní alternativní hry či používání jen jako navigace se můžete zapojit do tvorby napových podkladů. Na oficiálních stránkach aplikace je možné se přihlásit k vašemu účtu, kde můžete začít vytvářet nové silnice podle mapového podkladu, který se za několik dní promítne i do samotné aplikace. Aplikace díky tomu tak má velmi přesné informace o tom, co se v daném místě nachází, protože není lepšího editora než toho, který v daném místě bydlí a zná ho dobře.

IMG_3477Pokud ale nebudete jezdit, editace vám fungovat nebude, ze začátku, tedy na prvním levelu nemůžete editovat mapu dále, než míli od míst, které jste projeli, to znamená že pokud uděláte cestu z Prahy do Brna, editovat budete moci jen v okolí jedné míle od D1 a jen pouze to, co je uzavřeno zámkem první úrovně. Postupným editováním dostupných míst tak opět stejně jako ježděním a hlášením získáváte body, díky kterým váš statut konstruktéra levlí. Pozdeji tak budete moci editovat místa se zámkem 2, pak 3 a tak dále.

Waze je skvělý pomocník jak na cestování, tak provoz ve frekventovaných místech, protože díky již veliké komunitě lidí, kteří s aplikací aktivně jezdí je navigace v metropoli opravdu velmi rychlá.