IObit Smart Defrag

Defragmentací jsme se zabývali již dříve v seriálu Jak zrychlit Windows 7 ve čtvrtém díle, který se právě defragmentací zabýval. IObit Smart Defrag, jak již název napovídá je program pro defragmentaci pevného disku. Výhoda tohoto programu je ta, že defragmentaci lze spouštět při bootování, lze jí nastavit na přesný čas či pokud uživatel PC zrovna nepoužívá. Na přesný čas lze spouštět ale i systémovou diagnostiku ve Windows, nicméně nyní se zaměříme na program pro to určený.

Provedli jsme dva testy, na různých discích s podobnými soubory a snažili jsme se přiblížit tak klasickému použití pevného disku v počítači. První test byl proveden na 120 GB systémovém disku na kterém bylo 19 GB volného místa, tedy skoro 23% volného místa. Disk neobsahoval soubory větší než 2 GB. Když vezmeme hranici 15ti procent, které jsou potřeba pro Windows defragmentaci aby byla účinná, měl program, řekl bych poměrně dobré podmínky. Míra fragmentace byla 18,29%, po dokončení defragmentace hlásil program fragmentaci jen 17,44%. Tedy moc dobře si program s defragmentací neporadil.

Po tom prvním, neúspěšném pokusu o defragmentaci jsme provedly ještě test druhý, tentokrát dostal 200 GB disk. Na tomto disku bylo 30,4 GB volného místa. Tedy necelých 20%, což je opět ideální a program by si s tím měl poradit. Opět se jedná o systémový disk, u kterého soubory nepřesahují velikost 2 GB, aby si oba testy byli co nejpodobnější. Výsledek posuďte sami.

Takto vypadal disk před defragmentací:

sys_defrag_1

Takto po ní:

sys_defrag_2

Míra fragmentů se tedy výrazně zmenšila. Začínali jsme na hodnotě fragmentů 17,34% a výsledek má prý 1,69% což je opravdu velmi dobré.

Program je tedy pravděpodobně velmi dobrý, jen mi není jasné, proč při té první defragmentaci tak fatálně selhal. Co lze ale programu vyčíst je fakt, že při instalaci se zeptá, zda chcete nainstalovat něco na zrychlení běhu PC. Pokud tuto volbu potvrdíte, program v PC nezůstane sám. Bude spuštěn jakýsi program, který běží jen v systémové liště, který si k sobě ještě přiinstaluje dalších cca 5 programů, což rozhodně není příjemné! Navíc to provede bez upozornění uživatele!