Europa Universalis IV

Pamatujete si Aztéckou okupaci Madridu? Že ne? To je proto, že jste nehráli Europu Universalis IV!

Studio Paradox Interactive je znám jako vydavatel například Cooperační šílenosti Magička, nebo, troufám si říci, simulace cestovního ruchu Cities in Motion. Ale proslavilo se především svými Grand Strategy hrami. Hrami odehrávající se na mapě reálného světa. Hrami jako například Hearts of Iron III nebo Victoria II. Mezi nejznámější a nejoblíbenější ale pravděpobobně patří série Europa Universalis, na jejíž čtvrtý díl se dnes podíváme.

Papričky, zlato a čaj

Jak by se asi čekalo, v Europě je důležitý obchod. Celý Svět je rozdělen do obchodních zón, kde každá zóna má jedno hlavní místo obchodu. Jako je například Víden, kam spadá i obchodní sít České země, nebo například Antwerpy v Nizozemí. Hodnota obchodní stezky závisí na hodnotě obchodních komodit každé provincie která se v dané zóně nachází. Vliv na příjmy z obchodu můžete ovlivnit stavbami jako jsou tržiště, obchodní doky a další podobné budovy, nebo, pokud je vaše země připojena k moři, může také svými obchodními loděmi „hlídat obchod“, což zvyšuje vliv vaší země. Ve hře se nachází přiměřeně hodně obchodních komodit, at už je to obilí, které se pěstuje téměř kdekoliv. Nebo třeba Francouzské víno a čaj v Číně. Celý obchod je úzce propojen z produkcí, kterou také můžete ovlivnit stavěním budov.

Bílá holubice a střelný prach

Nejzábavnější, jak už to tak většinou je, jsou ozbrojené konflikty. Může se jednat o malé lokální konflikty, ale také o obrovské celosvětové konflikty.
Samotný souboj je na bázi házení kostkou. Samozřejmě to není jediný aspekt bitev. Roli hraje také morálka armády, disciplína a vybraný terén, na kterém se bitva odehrává. A v neposlední řadě schopnost vašeho generála, který v bitvách hraje podstatnou roli.

Po vyhrané válce nastává období míru. I když se může zdát, že hra je v tomto období nudná, opak je pravdou. Můžete se více věnovat vlastní zemi, posilovat obchod, nebo vyjednávat nové spojence do nové války. Nebo se vedle vás nachází nějaký menší státeček? Rádi by jste ho obsadili diplomatickou cesotu? Také není problém. Stačí být na něj hodný, a po nějaké době se rád stane vaším vazalem.

Král je vše

Ve čtvrtém dílu, je oproti třetímu dílu, rozdílný výzkum. Výzkum se provádí za vygenerované body, jejichž generování závisí na schopnosti vašeho panovníka, a popřípadě na jeho poradcích. Vygenerované body se ovšem neutrácí jen za výzkum, ale také za rekrutování nových generálu, a taky je připlatíte ke stavbě budovy spolu se zlatáky. Tudíž musíte rozvrhnout jak body utratíte.

Jihád

Jistě jak se dá čekat, hra obsahuje i náboženství. Každé z nich propůjčuje státu rozdílné bonusy. Nelze ovšem jen dostávat, často se může stát, že na vás váš soused zaůtočí, kvůli rozdílnému náboženství. Ve hře se vyskytují jak Evropské náboženství tak samozřejmě muslimové, ale také například Buddhisté nebo Hinduisté.

Steam komunita

Obrovská komunita, steam workshop se stovkou modů, některými méně povedenými, některými zase tak povedenými že bez nich nebudete už nikdy chtít hrát. Díky tomu že hra pokrývá téměř 400 let, kdy můžete hrát doslova za kohokoliv v daném období, získává neskutečnou znovuhratelnost. Pokud jste milovníky strategií a máte dostatek času, myslím, že Europa Universalis IV je hra pro vás.
Další články