exFAT

ExFAT (anglicky Extended File Allocation Table)

Je novější souborový systém od firmy Microsoft. Tato korporace představila první prototyp v březnu 2009 a to na paměťové kartě formátu SDXC (Secure Digital eXtended Capacity). Zařízení s tímto systémem jsou přístupná již od roku 2010.

ExFAT je určen především pro flash disky, paměťové karty ale i SSD disky. ExFAT se využívá především tam, kde jiné souborové systémy přestávají stačit (týká se to především ukládání souborů, jejich počtu a kapacity dat). Je vhodný především pro přenosná média a disky všude tam, kde se počítá s přenosem dat větších objemů mezi různými platformami. Formát exFAT začínají podporovat také výrobci fotoaparátů, hudebních přehrávačů a další elektroniky.

Minimální velikost kapacity pro kterou je exFAT určen je 32 GB, ovšem v praxi se setkáváme s nejmenšími 64 GB kartami.. Doporučená maximální velikost souboru pro přenos tímto systémem je 512 TB – tedy dostatek pro všechny v současnosti myslitelné aplikace. Přenosová rychlost je až 300MBps.

ExFAT umí bránit přerušení zápisu dat, dovoluje umístit tisíce souborů do jedné složky. Má zvýšený výkon přidělování volného prostoru a podporuje funkci transakce a uživatelská práva.

Podpora operačními systémy :

Nativně podporován ve Windows 7 (ovladače jsou dostupné pro Windows XP a Windows 2003 a novější).

Nativně podporován v Mac OS X od verze 10.6.5

Díky tomu je k dispozici systém, který bez problémů přenesete libovolná data mezi Windows a Mac.

Až doposud byla situace, kdy jste na jednom externím disku chtěli přenášet větší objemy dat mezi počítači se systémy Windows a Mac OS X, jen obtížně řešitelná. Windows si bez instalace doplňků neporadí s formátem HFS+, Mac si naopak nativně neporadí se zápisem NTFS. A starý dobrý formát FAT Vám neumožní přenášet soubory větší než čtyři gigabajty. Ošemetná situace, kterou většina řešila použitím některého z doplňků na některé z platforem.