DLNA – stručně a jasně

Určitě jste v poslední době kupovali novou, tenkou televizi a nebo kvůli barvám Vaší staré to máte v plánu. Pro ty, co již televizi zakoupili a zjistili, že se na její zadní straně nalézá otvor pro připojení k domácí sítí věřte, že jde o DLNA. A co tato zkratka vlastně je? DLNA (Digital Living Network Alicance) je technologie díky které můžete v rámci domácí sítě sdílet filmy, hudbu či obrázky.

A jak toto provedeme v praxi? Mnoho výrobců televizí nabízí na svých stránkách aplikaci, kterou si nainstalujete do svého počítače a televize se k němu prostřednictvím domácí sítě připojí. Tento příklad si budeme demonstrovat na televizích značky Samsung. Minulý rok jsem i já kupoval novou televizi a tak se s Vámi o pár rad podělím. Na stránkách výrobce (Samsung) je možné nalézt program s názvem Samsung Share Manager, jde o program, do kterého vložíte složku a on Vám jí nasdílí do domácí sítě, ale nic neni tak jednoduché, jak se zdá. Program sice pracuje bez problému až do chvíle, kdy se rozhodnete mít v programu mnoho filmů/fotek/písniček a to z toho důvodu, že při každém přidání čehokoliv je potřeba aktualizace, v tuto chvíli program televizi odpojí a čeká se na aktualizaci, která v případě 1000 fotek může trvat i půl dne. Program tedy není příliš vhodný. O něco lepší je program, používaný pro Playstation 3, bohužel jsem zde narazil na problém. Čas od času se prostě stane, že při přehrávání to spadne, u Samsung share manageru stačilo titul znovu otevřít, na ovladači stisknout D a film šel od místa, kde přehrávání bylo ukončeno, tato možnost u tohoto serveru chybí. Nejlepší program pro DLNA je Serviio Program nabízí snad úplně vše co program od Samsungu, dokonce aktualizace knihovny jde provádět při přehrávání, program nepadá, je velmi stabilní a za přibližně půl roku používání jsem na něm nenašel nic, co bych mu mohl vytknout, dokonce i čeština zde je.

DLNA není určené ale jen pro televize, mnoho z nás má třeba iPad, nějaký chytrý telefon iPhone počínaje a Androidem konče. I zde se dá využít této technologie, jediný rozdíl od TV je ten, že je potřeba přiinstalovat nějakou šikovnou aplikaci, která si s tímto poradí, již dříve jsem psal v tomto článku o aplikaci s názvem 8Player a z mnou testovaných je pro účel domácího sdílení asi jedna z těch nejlepších.