III. část – Hardware

V minulých dílech jsme se zaměřili hlavně na bootování systému a na jeho grafický vzhled, dnes se podíváme na PC z pohledu Hardwaru.

Systém Windows 7 je poměrně náročný operační systém, který ke svému běhu potřebuje určitých hardwarových prostředků. Pokud mu nejsou k dispozici, je značně pomalý a práce s ním je velice neefektivní.

  1. Procesor
    • Procesor (CPU – Central Processing Unit) je dá se říct srdce počítače, je to sekvenční obvod, který vykonává strojový kód uložený v operační paměti.
    • Žádný počítač se bez procesoru neobejde, v podstatě počítač bez procesoru je jen taková pěkná krabička která umí tak akorát ležet na stole.
    • Každý procesor má nějakou architekturu , nějaké instrukce, počet jader, nějaký výkon, frekvenci, adresní sběrnici. Některé z těchto parametru mohou být klíčové u nasazení nového operačního systému.
    • Zde bych asi doporučil u více jádrových procesorů nainstalovat 64-bitový operační systém, u jedno jádrového 32-bitový operační systém, ale nemusí to tak vždy být, protože to nezáleží jen na procesoru.
    • Minimální požadavky na systém je 1 GHz. Opravdu, jedná se o minimum. Zde lze říci, čím má procesor vyšší frekvenci a větší počet jader, je systém rychlejší (pokud vezmu na oko stejné procesory od AMD a Intelu, to že mají stejný počet jader a shodují se ve frekvenci ještě neznamená, že mají stejný výkon, obdobně je to i u procesoru různých modelových řad).
  2. Operační paměť RAM
    • Operační paměť, co se systému týče je velmi důležitá. Systém do ní dočasně ukládá zpravovaná data a tedy pokud je příliš malá, systém musí to, co potřebuje buď uložit jinam a nebo zahodit a později vypočítat znovu. To je ale velmi neefektivní.
    • Operační paměť je několikanásobně rychlejší než pevný disk, to znamená že je velmi efektivní v ní mít uloženo vše, co se zrovna používá.
    • Minimální doporučené hodnoty operační paměti jsou:
      • 32-bit: 1 GB operační paměti
      • 64-bit: 2 GB operační paměti
    • Zde je vidět, že u 64-bitového prostředí je potřeba daleko více operační paměti, měl jsem oba systémy a dá se říci, že to není tak úplně pravda. 64-bit nespotřebovávají 2x tolik paměti, se základním systémem paměť využívají jen zanedbatelně více. Problém nastává v případě, že máte 4 GB paměti, zde již systém který má 32 bitů nebude stačit, neboť Vám bude adresovat přibližně 3,25 GB. Je to dáno tím, že 32 bitový systém dovede adresovat jen 2^32 bitů,  na rozdíl od 64 bitového systému, který dovede adresovat 2^64 bitů. Zde je vidět, že pokud máte více než 4 GB ram, určitě neváhejte a nainstalujte 64 bitový systém.
    • Od systému Vista se objevila zajímavá možnost, jak paměť RAM rozšířit, jedná se o možnost ReadyBoost. Tato možnost dovede z připojené paměti Flash a nebo paměťové karty vytvořit jakousi pomocnou RAM paměť, počítač tak díky tomu může být o trochu rychlejší
  3. Pevný disk
    • Pevný disk (HDD) slouží v počítači jako uložiště veškerého obsahu, tedy vše, co je v PC je na pevném disku (pomíjím data které právě zpracovává procesor a různé připojené zařízení).
    • Zde se dá říci, že čím rychlejší je pevný disk, tím rychlejší bude celý systém. Vezmeme to ze strany bootování systému, se standardním pevným diskem, který se otáčí rychlostí 7200 ot/m, má kapacitu 250 GB a jeho rychlost čtení/zápisu činí průměrně 20MB/s. Tímto pevným diskem na naší pomyslné sestavě, se operační systém Windows 7 načte cca za minutu (neberu v potaz vyplňování hesla ani nic, proste čistý start systému až do načtení plochy a celého systému). Pokud tento pevný disk, na té samé sestavě vyměníme za disk SSD 120GB, čtení/zápis 280MB/s, ten samý systém, na tom samém hardwaru se načte do 20ti vteřin. Toto zrychlení ale není jen start, celá práce se systémem je o mnoho rychlejší a při dnešní ceně SSD disků se už vyplatí popřemýšlet o koupi, i kdyby měl sloužit jen pro potřeby samotného systému.
    • operační systém je tedy uložen na pevném disku, zde 32-bitová instalace zabírá podle Microsoftu přibližně 16 GB a 64-bitová okolo 20 GB, je zde vidět, že Microsoft trochu počítá s aktualizacemi a drivery, protože můj nainstalovaný systém má necelých 8 GB.
    • Někdy časem jistě napíši článek, jak zrychlit systém nainstalovaný na SSD, nicméně je ještě brzo, jasné zatím je to, že SSD disk Windows 7 opravdu vyhovuje a že právě zde je cesta pro masivní nárůst ve zrychlení systému. Nicméně pro správný chod je zapotřebí pro SSD používat správné drivery. Plně podporovány jsou SSD disky až od systému Windows 8.
  4. Grafická karta
    • Další a poslední důležitou součástí, na které až zase tolik nezáleží je grafická karta, tento komponent je důležitý zejména pro 3D modelování, hraní her a podobných graficky náročných věcí. Zde nelze přímo říct, tohle je nejlepší, každá grafická karta je určená na něco trochu jiného, jedna má lepší výkon v 3D vizualizaci, jiná při renderování scény, grafickou kartu je tedy potřeba vybírat podle toho, co na počítači hodláte dělat.
    • Grafická karta by měla mít alespoň 128 MB paměti a podporovat alespoň DX9 (tato hodnota je pro Aero), lepšího výkonu ale samozřejmě dosáhneme silnější kartou.



I. část - Start systému

Ještě před tím, než se podíváme na pár rad o zrychlení systému, rád bych podotkl, že veškeré úpravy jsou na vlastní nebezpečí, a že některé z nich prostě ani nezaznamenáte, protože při rychlosti dnešních PC není nárůst drobného výkonu opravdu znát a pokud se chcete v něčem jako jsou registry nebo služby...

II. část - Prostředí a oznamovací oblast

V minulém díle jsme se věnovali bootování systému, spuštění a službám. V tomto díle se budeme věnovat zejména vizuálním efektům.

IV. část - Defragmentace

V minulém díle jsme se věnovali hardwaru počítače a minimální konfiguraci systému, dnes se zaměříme ale hlavně na pevný disk, naším cílem bude, aby se data z disku načítala co nejrychleji.

V. část - Vybíráme nejvhodnější internetový prohlížeč

Dnes se zaměříme na část, kterou mnoho uživatelů zná. Dnes bude řeč o internetovém prohlížeči, protože není jedno, který vyberete, a i když máte pocit, že vám nabízejí to samé, není tomu vždy tak. Ve světě internetu existuje mnoho internetových prohlížečů.

VI. část - čistíme počítač od prachu

V tomto díle si řekneme něco o prachu a jeho vlivu na celý počítač. Mnoho z vás jistě napadne, jaký vlastně prach má vliv na počítač a proč jsme se rozhodli zrovna toto téma rozvinout v seriálu o zrychlení Windows 7, nicméně věřte, že prach může mít velký vliv na chod celého systému, jeho odezvu a celkovou rychlost.