«

»

Intel Atom s mikroarchitekturou Bay Trail

22nm_bay_trail1 Intel na veletrhu CES 2013 představil mnoho novinek. K těm, o kterých jsme Vás již dříve informovali v tomto článku patří i procesory Valleyview, respektive Intel Atom s mikroarchitekturou Bay Trail.

Procesory s mikroarchitekturou Bay Trail jsou čtyř-jádrové procesory, který jsou vyráběny 22nm technologií. Tato novinka oproti svému předchůdci nabídne podle Intelu nárůst výkonu 50% – 100% a u grafické části se nárůst výkonu pohybuje až trojnásobně výš, než u předchůdců, toho bylo dosaženo výrobní technologií a také tím, že procesor disponuje stejně, jako jeho předchůdci technologií Hyper-threading.

Hyper-threading (oficiálně Hyper-Threading Technology, též HT Technology, HTT, HT) je v informatice technologie používaná výrobcem procesorů Intel zjednodušené zajištění vícevláknového paralelního zpracování strojových instrukcí. Technologie vytváří z jednoho fyzického procesoru dva virtuální procesory tím, že jsou v něm aktivovány dvě řídící jednotky. Vůči softwaru systém prezentuje místo jednoho fyzického dva (logické) procesory. Hyper-threading umožňuje lépe využít hardware procesoru, snížit odezvu systému (latenci), zrychlit výpočty (systém s aktivovaným hyper-threadingem je podle typu výpočtů zhruba stejně rychlý nebo až o třetinu rychlejší).

22nm_bay_trail4

Procesor se podle tehdejších odhadů měl začít prodávat začátkem tohoto roku, nicméně vzhledem k tomu, že byl teprve nyní na CESu předveden, na produkty osazené právě tímto procesorem se můžeme těšit přibližně někdy v létě.

22nm_bay_trail2

Nové notebooky/netbooky  a další mobilní zařízení osazeny tímto procesorem tak budou mít o mnoho vyšší výkon, což jistě mnoho uživatelů uvítá.

22nm_bay_trail3